Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Biden aikoo painostaa Putinia ihmisoikeuskysymyksissä, kun presidentit tapaavat kasvokkain

2:26"Joe Bidenin lupausten hintalappu on suuri, 1 800 miljardia dollaria"Joe Bidenin vaalilupausten hintalappu on suuri: näin MTV:n Yhdusvaltain kirjeenvaihtaja analysoi presidentin puheita
Julkaistu 30.05.2021 19:31

MTV UUTISET - STT

Yhdysvaltain presidentti Joe Biden vakuuttaa painostavansa Venäjän presidenttiä Vladimir Putinia ihmisoikeuskysymyksissä, kun presidentit tapaavat ensimmäistä kertaa kasvotusten kesäkuussa. 

Biden sanoi puheessa kertovansa Putinille, ettei Yhdysvallat aio antaa Venäjän loukata ihmisoikeuksia. Presidentit tapaavat toisensa Sveitsin Genevessä 16. kesäkuuta Bidenin Euroopan-matkan yhteydessä.

Bidenin kaudella Yhdysvaltain ja Venäjän välit ovat kiristyneet vaikeiksi. Yhdysvallat on ottanut käyttöön uusia Venäjän-vastaisia pakotteita syytettyään Venäjää kyberhyökkäyksestä ja vaaleihin sekaantumisesta.

Lue myös: Biden määräsi tiedustelupalvelut selvittämään koronaviruksen alkuperää

Lisää aiheesta:

Biden niputti Kiinan presidentin arveluttavaan joukkoon ja seurauksia voi vain arvailla: "Diktaattoreille on suuri häpeä..."Biden ja Scholz tapasivat Valkoisessa talossa, lupasivat jatkaa Ukrainan tukemistaJoe Biden varoittaa: Kyberisku voisi johtaa suurvaltasotaanPutin sanoi haluavansa lämmittää suhteita Yhdysvaltoihin kun hän tapaa Bidenin – "Meillä ei ole erimielisyyksiä"Putin ei odota muutosta Venäjän ja Yhdysvaltain suhteisiin Bidenin astuttua virkaanPutin onnitteli vihdoin Bideniä ja sanoi olevansa valmis yhteistyöhön
VenäjäYhdysvallatPresidentitUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • 20:11
    Liettua

    Liettualaismedia: Venäjän ohjaama verkosto lähetti pommipaketteja kuriiripalveluilla

  • 13:02
    Aleksei Navalnyi

    Aleksei Navalnyi myrkytettiin: Julia-vaimo esitti todisteet

  • Eilen21:10
    Vladimir Putin

    Putin nähty sotilaspuku päällä

  • Eilen17:41
    Alexander Stubb

    "Sodan ja rauhan raja on hämärtynyt" – presidentti Stubbin vierailua Latviassa sävyttää varautuminen tulevaan

  • Eilen17:10
    Sairaalat ja hoitolaitokset

    Karu lakiesitys: Näin Suomen sairaaloiden on varauduttava Venäjän pommituksiin – "Keskeinen sodankäynnin kohde"