MTV3:n F1-toimitus listaa tällä kaudella jokaisen GP:n onnistumiset ja epäonnistumiset. Nyt vuorossa ovat Belgian GP:n topit ja flopit.

1. Nico Rosbergin avauskierros
Nicon avauskierroksen nousu viidennestä ruudusta kärkeen Vettelin edelle oli komea suoritus. Hän hyödynsi taidokkaasti sen, ettei kukaan edellä olleista kuljettajista onnistunut lähtökiihdytyksessä ja avausmutkassa nappiin. Harmi, ettei Mercedes-auton suorituskyky riittänyt kärjessä pysymiseen sen pidempään. Nico ansaitsisi jo avausvoittonsa.
Belgian GP:n avauskierroksen video
2. Jenson Buttonin nousu
Aika-ajo ja kisan alkukierrokset menivät Buttonilta niin surkeasti, hän löysi itsensä 19. sijalla. Sen jälkeen kaikki menikin nappiin ja tuloksena oli upean nousun jälkeen palkintosija.
3. Michael Schumacher
Schumacherin pyörän irtoaminen aika-ajon alussa jäi kyllä harmittamaan, sillä kunnollisesta lähtöruudusta Schumi olisi voinut tehdä jonkinlaisen yllätyksen. Oli hieno suoritus ajaa viimeisestä ruudusta viidenneksi.
Schumin auton takapyörä irtoaa. Katso video tästä!
4. Sebastian Vettel
Vettel varmisti käytännössä mestaruutensa ajamalla rengasongelmista huolimatta paalulta voittoon.
5. Kovalaisen aika-ajokierros


