BBC: Nantes vaatii Cardiffia maksamaan Emiliano Salan siirtosumman
Ranskan liigassa pelaava Nantes on vaatinut Valioliiga-seura Cardiffilta maksua lentoturmassa kadonneen Emiliano Salan siirrosta, uutisoi BBC.
Sala siirtyi Nantesista Cardiffiin 15 miljoonan punnan (noin 17,1 miljoonan euron) siirtokorvauksella tammikuun siirtoikkunan aikana.
Siirto sai kuitenkin synkkiä pilviä ylleen, kun Sala katosi lento-onnettomuudessa matkustaessaan pienkoneella Nantesista Cardiffiin.
Useiden viikkojen etsintöjen jälkeen kadonnut lentokone onnistuttiin paikantamaan Englannin kanaalin pohjasta. Etsintäpartio on nähnyt kuvien perusteella koneen hylyssä ainakin yhden ruumiin. Koneen kyydissä oli Salan lisäksi vain pilotti David Ibbotson.
Nyt Salan entinen seura Nantes on vaatinut Cardiffia maksamaan Salan siirtosumman. BBC:n tietojen mukaan ranskalaisseura uhkaa Cardiffia lakitoimilla, jos maksua ei suoriteta 10 päivän kuluessa.
Uusimmat
-
16:34
Sisäministeriö asetti työryhmän kehittämään yksityistä turvallisuusalaa – "Ihmisten on voitava luottaa jokaiseen alan toimijaan"
-
16:27
Iivo Niskaselle täydellinen stoppi maailmancup-ladulla!
-
16:27
Poliisi jatkanut Savonlinnan kaksoismurhan selvittämistä – teon motiivi selvillä
-
16:26
The Guardian: Puola lähettää Ukrainaan Leopardien lisäksi 60 muuta panssarivaunua – MTV seuraa sotaa
-
16:20
Venäjä esti pääsyn CIA:n ja FBI:n sivuille – "Levittävät armeijaa halventavaa materiaalia"
-
16:15
100-vuotias Olive vinkkaa pitkän elämän salan: Vältä vieraita miehiä!
-
16:03
Jari Isometsältä tyly tuomio Krista Pärmäkosken suorituksesta – "Sitä on turha kiistää"
-
16:01
Ota rahat ja juokse -sarjan Ari Huhtinen paljastaa, millainen on hyvä valehtelija: "Tuntuu, että he ovat saaneet syntymässä lahjan"
-
15:57
Sipoossa koulu-uhkaus – epäilty otettu kiinni
-
15:55
Laaja huumejuttu Oulussa toi 15:lle vankeustuomiot – poliisin arvio: Takavarikoitujen huumeiden katukauppa-arvo jopa 2 miljoonaa
-
15:50
Portion Boys -yhtyeen JaloTiina on saanut karmeita viestejä: "Ihan tällaista en osannut odottaa"
-
15:42
Venäjän kohtalo hiihdon MM-kisojen osalta ratkesi
-
15:25
Auto törmäsi suojatietä ylittäneeseen jalankulkijaan Kotkassa – kolarissa kuoli kuusikymppinen mies
-
15:19
Paludan poltti jälleen Koraanin, nyt Kööpenhaminassa – Turkki kutsui Tanskan suurlähettilään puhutteluun
-
15:12
Yleisö ilkkui surkeasti aloittaneelle Cristiano Ronaldolle – tämä tilanne oli liikaa päävalmentajalle
-
15:04
Lehtiväite: Kylie Jenner ja Travis Scott ovat laittaneet suhteensa tauolle – syynä erilaiset elämäntyylit
-
15:02
HS:n Mukka: Toimittajien tuomio pettymys, Viestikoekeskus-oikeusprosessi kaventanut sananvapautta Suomessa
-
14:55
Kuninkaallinen valokuvaaja ja nuori prinssi Charles olivat toistensa vihollisia – suhtautuminen muuttui kypsemmällä iällä yhdestä syystä
-
14:37
Ammattiliitto Pro ilmoitti toimihenkilöiden lakosta osaan kemian alan yrityksistä – joukossa lääkeyhtiöt Orion ja Bayer Turku
-
14:34
Krista Pärmäkoski hyytyi mystisesti – vahvasti aloittanut suomalaistähti hämmästeli Viaplayn haastattelussa: "Jotakin kävi"
-
Lataa lisää