Hovioikeuden ratkaisu saattaa kelvata sekä syyttäjälle että Veijo Baltzarille.
Tiistaina vaikutti siltä, että hovioikeuden ratkaisu saattaa kelvata sekä syyttäjälle että kulttuurineuvos-kirjailija Veijo Baltzarille, 82, eli kumpikaan osapuoli ei välttämättä hae valituslupaa korkeimmasta oikeudesta.
Helsingin hovioikeus tuomitsi Baltzarin seksuaalirikoksista vuoden ja kymmenen kuukauden ehdottomaan vankeuteen. Hovioikeuden mukaan hän syyllistyi kahteen seksuaaliseen hyväksikäyttöön, jotka kohdistuivat kahteen eri ihmiseen.
Hovioikeus katsoo, että rangaistusta ei ole perusteltua lieventää asian saaman julkisuuden, Baltzarin iän tai hänen terveydentilansa perusteella.
Syyttäjä vaati Baltzarille vähintään kymmenen vuoden vankeusrangaistusta useista seksuaali- ja ihmiskaupparikoksista. Hovioikeuden mukaan ihmiskaupasta tai kiskonnantapaisesta työsyrjinnästä ei kuitenkaan ollut näyttöä.
Helsingin käräjäoikeus hylkäsi helmikuussa 2022 kaikki syytteet jutussa. Baltzar on kiistänyt kaikki syytteet.
Syyttäjä ja puolustus tyytyväisiä
Erikoissyyttäjä Mikko Sipilän mukaan syyttäjäpuoli on tyytyväinen siihen, että Baltzar tuomittiin rangaistukseen, vaikka ihmiskauppasyytteet kaatuivatkin.