Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Asuntolainojen kasvu kansainvälinen ilmiö

Omakotitalo
OmakotitaloCopyright MTV Oy 2000
Julkaistu 05.08.2003 11:47

Asuntolainojen kovasta kasvusta esitettiin varoituksia Osuuspankkikeskuksen asuntoseminaarissa Jyväskylässä maanantaina. Matalan koron myötä lainasummat ovat paisuneet niin suuriksi, että viime vuosikymmenellä tavalliset ihmiset eivät olisi uskaltaneet sitoutua sellaiseen velkaikeeseen.

Osuuspankkikeskuksen toimitusjohtaja Reijo Karhinen kertoi, että asuntolainojen kova kysyntä on kansainvälinen ilmiö. Yhteinen nimittäjä on edullinen korkotaso.

- Suomen sinänsä ripeä asuntoluottokannan kasvu oli viime vuonna hitaampaa kuin useimmissa EU-maissa.
Myös pitkällä aikavälillä Suomen asuntoluotot ovat lisääntyneet eurooppalaisessa vertailussa sangen vaatimattomasti. Ainoastaan keskipitkällä aikavälillä 1998 lopusta lähtien Suomen asuntoluotot näyttävät kasvaneen euroalueen asuntoluottoja nopeammin.

Vuosikasvu oli Suomessa 12,7 prosenttia ja euroalueella 9 prosenttia. Muutaman viime vuoden lisäys selittyy Karhisen mukaan pitkälti 1990-luvun alkupuolen lamalla ja patoutuman purkaantumisella, kun talouskasvu voimistui. 1990-luvun alkupuolella asuntoluotot supistuivat kymmenyksen.

Kiinteä korko antaisi turvaa

talopaketti
talopakettiCopyright MTV Oy 1999

Karhisen mukaan pankit ovat kuitenkin kovasti huolissaan, aiheuttaako näinkin suuri luottokannan kasvu tulevaisuudessa luottotappiouhkia ja kestävätkö pankkien taseet korkovaihtelun.

- Suomalaisten olisi syytä käyttää nykyistä enemmän rahoituksessa kiinteitä korkoja, Karhinen suositteli.

Valtion asuntorahaston ylijohtaja Teuvo Ijäs piti asuntoluottokannan kasvuvauhtia aivan liian kovana. Ijäs haluaisi toppuutella myös valtion takauksia asuntolainoille.

- On se kovaa, kun nuoret ihmiset ottavat vanhassa rahassa miljoonan markan lainoja, Ijäs varoitti.

Valtion asuntorahoitukseen Ijäs toivoo eräänlaista superaravaa, joka olisi nykyistä rahoitusta selkeästi edullisempi. Sosiaalista rahaa tarvittaisiin erityisryhmien asunto-olojen parantamiseen.

(MTV3-STT-JUSSI KAKSONEN)

Lisää aiheesta:

Käsittämätön parkkeerausilmiö: "Pysäköinnintarkastajat eivät voi ymmärtää"Halloween-juhlien hurjat tarjoilut: Neljä helppoa ohjettaNäissä asuissa Suomi osallistuu Milano-Cortinan talviolympialaisiinTutkimus: Tekoäly saa ihmiset yliarvioimaan älylliset kykynsäMichelin-tähtiin kohumuutos täysin puskista: "Uskon, että on voitu saada huijaamalla"Kärpässieniä syönyt puukotti veljeään – "Se trippi oli aika erikoinen"
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • Eilen19:15
    Pysäköinninvalvonta

    Käsittämätön parkkeerausilmiö: "Pysäköinnintarkastajat eivät voi ymmärtää"

  • Eilen17:45
    Ruoka

    Halloween-juhlien hurjat tarjoilut: Neljä helppoa ohjetta

  • Eilen15:59
    Milano-Cortina 2026

    Näissä asuissa Suomi osallistuu Milano-Cortinan talviolympialaisiin

  • Eilen15:06
    Tekoäly

    Tutkimus: Tekoäly saa ihmiset yliarvioimaan älylliset kykynsä

  • Eilen12:37
    Ruoka

    Michelin-tähtiin kohumuutos täysin puskista: "Uskon, että on voitu saada huijaamalla"