Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Ainakin osalta huonekaluketjujen Askon ja Sotkan työntekijöiltä uhkaa jäädä saamatta tammikuun kuukausipalkka.
Ainakin osalta huonekaluketjujen Askon ja Sotkan työntekijöiltä uhkaa jäädä saamatta tammikuun kuukausipalkka.All Over Press
Julkaistu 30.12.2022 16:16

Olli Tiihonen

olli.tiihonen@mtv.fi

ollitiihonen5

Ainakin osalta huonekaluketjujen Askon ja Sotkan työntekijöiltä uhkaa jäädä saamatta tammikuun kuukausipalkka.

Kyse on ketjujen taustayhtiön Indoor Groupin aikeesta muuttaa palkanmaksurytmiä. Siinä kuukausipalkka maksettaisiin seuraavassa kuussa. Tammikuun puolenvälin palkkapäivä siirtyisi siis kuukaudella eteenpäin ja palkka maksettaisiin jatkossa taannehtivasti edelliseltä kuulta.

Näin ollen työntekijät saisivat tammikuussa vain lisät ja provisiot, mutta ei peruspalkkaa.

Asiasta uutisoi ensimmäisenä Iltalehti.

Indoor Groupin pääluottamusmies Ritva Loikkanen kertoi MTV Uutisille kello kolmen aikaan iltapäivällä, että asiasta on käyty neuvotteluja päivään mittaan yrityksen johdon kanssa ja tilanne on vielä auki.

Laukkanen kertoo saaneensa tiedon muutoksesta joulun jälkeen. Hänen mukaansa ei ole poissuljettua, että järjestely peruttaisiin.

– Pallo on nyt työnantajalla, hän toteaa.

Palkkavirheet jatkuneet yli puoli vuotta

Laukkasen mukaan yhtiö oli heti alusta alkaen tarjonnut kompensaatiota työntekijöille.

Askon ja Sotkan työntekijöille myöhästynyt "joululahja": Ei kuukausipalkkaa tammikuussa – taustalla kuukausia jatkuneet palkanmaksun virheet, joita ei ole avattu henkilökunnalle

Kompensaation kohdalla on puhuttu muun muassa palkkaennakosta tai lomarahan maksamisesta ennakkoon. Laukkanen muistuttaa, että nämäkin rahat ovat pois tulevaisuudesta, jos esimerkiksi lomarahat on käytetty jo tammikuussa.

Kaikesta huolimatta Laukkanen sanoo, että uudistuksen taustalla on hyvä tavoite. Hänen mukaansa Askon ja Sotkan työntekijöiden palkoissa on ollut virheitä peräti viime huhtikuusta lähtien ja muutoksella pyritään korjaamaan asia.

Työntekijöille virheistä on ilmoitettu, mutta ei ole kerrottu, mitä virheet ovat.

– Se stressaa, kun ei tiedetä, mitä virheitä omassa palkassa on.

– Tänään kun viimeksi asiasta (virheistä) kysyin, vastaus oli, että nyt ei ole sen aika, Laukkanen kertoo.

Laukkasen mukaan työntekijät ovat olleet näreissään tilanteesta. Eniten närää on aiheuttanut yhtiön viestintä.

Hänen mukaansa työntekijöiden olisi pitänyt osata lukea johdon viestejä rivien välistä.

– Henkilöstömme on erittäin ammattitaitoista, pitkään alalla olleita ihmisiä, alansa parhaita, Laukkanen kuvailee ja sanoo, ettei heitä pitäisi hukata.

"Tehdään lain ja työehtosopimusten mukaisesti"

MTV Uutiset ei ole tavoittanut Indoor Groupin johtoa kommentoimaan asiaa.

Yhtiön talousjohtaja Jussi Tallgren sanoo Iltalehdelle, että asia liittyy palkanmaksussa olleisiin virheisiin.

– Tulemme korjaamaan palkanmaksua, ja se tehdään lain ja työehtosopimusten mukaisesti, Tallgren sanoo lehdelle.

Iltalehdelle Tallgren ei vahvista tai kiistä väitettä, jonka mukaan tammikuussa ei maksettaisi kuukausipalkkaa. Ilta-Sanomien haastattelussa hän sanoo, että ”tammikuun 2023 palkanmaksupäivänä myymälöiden työntekijöille maksetaan lisät ja provisiot.”

Tallgren sanoo Iltalehdelle, että palkanmaksurytmin muutos vaikuttaa noin 260 työntekijään.

Pääluottamusmies Laukkasen mukaan vielä ei ole tehty päätöstä, mitä työntekijäpuoli aikoo tehdä, jos työntekijän ajama rytmimuutos toteutuu.

Hänen mukaansa silloin asiaa pohditaan Palvelualojen ammattiliiton PAMin juristin kanssa. Mahdolliset toimet riippuvat myös siitä, miten henkilökunta kokee tilanteen.

15:45Tällainen on Helsingin palkkakaaoksen aiheuttanut tietojärjestelmä Sarastia – myös Espoo sekaisinKatso video elokuulta: Tällainen on Helsingin palkkakaaoksen aiheuttanut tietojärjestelmä Sarastia.

TyöelämäTyömarkkinatKotimaa
not-found-image
Olli Tiihonen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Poliisi selvittää, onko Espoon hoivakotikuolemassa syytä epäillä heitteillepanoaSomessa kiertää laittomia työpaikkailmoituksia – asiantuntija tyrmää: "Kertakäyttötyöntekijöitä"Firma vei Sergein veronpalautukset ja pimitti tuhansia euroja – näin ulkomaalaisia riistetään SuomessaEduskunta-avustajat kertovat MTV:lle häirinnästä: "On yleisesti tiedossa ketkä ovat pahimpia"Työministeri Marttinen ojentaa julkista sektoria: "Aivan liikaa huonoa johtamista"Ruokatunnit ja eritelisät – näin kävi hallituksen "historialliselle" uudistukselle

Tuoreimmat aiheesta

Työelämä
  • Eilen13:41
    Työ

    Työnantajat tekevät virheen etsiessään "hyvää tyyppiä" – onko sinulla työelämän oikeasti tärkein piirre?

  • Eilen02:00
    Hyvinvointialue

    Keva: Kuntien ja hyvinvointialueiden työvoimapula helpottamassa, mutta kaikki ei ole aivan ruusuista

  • 1.2.14:02
    Tekoäly

    Näin opit helpottamaan työtäsi tekoälyllä – "Kuka tahansa voi tehdä"

  • 1.2.07:40
    Tekoäly

    Tutkija tekoälystä rekrytoinnissa: "On parempi, että ihminen tekee lopullisia päätöksiä"

  • 1.2.07:22
    Työ

    Tutkimus: Tunteiden merkitys työelämässä kasvaa