Nyrkkeilijä Amin Asikainen puhkuu rauhallista itseluottamusta ensi tiistaisen EM-titteliottelun alla. Tuolloin Asikainen puolustaa Euroopan nyrkkeilyliiton EBU:n keskisarjan (72,5 kg) mestaruutta italialaista Lorenzo Di Giacomoa vastaan Helsingin Areenassa.
- Olen elämäni kunnossa. En mene yrittämään parastani, vaan menen voittamaan sen ottelun ja pidän vyön Suomessa, Asikainen sanoo ja hymyilee päälle.
Asikainen riisti EM-tittelin saksalaiselta Sebastian Sylvesteriltä teknisellä tyrmäyksellä viime kesäkuussa. Hän puolusti mestaruuttaan menestyksekkäästi lokakuussa Helsingissä saksalaista Alexander Siposia vastaan. Asikainen voitti Siposin tuomariäänin 3-0.
Siinä missä Sipos oli sitkeähenkinen tervaskanto, joka otteli puolustusvoittoisesti, ja joka ei ollut Asikaisen iskusarjan jälkeen millänsäkään, Di Giacomo on aivan toista maata.
- Kaveri on kymmenen senttiä lyhyempi kuin minä. Hän painaa päätä alas ja tulee aggressiivisesti, mikä sopii minulle: pääsen vetämään vastapalloon ja oikeita yläkoukkuja. Luotan myös nopeuteeni ja ulottuvuuteeni, Asikainen valottaa.
Di Giacomo, 28, on otellut 37 kertaa ja voittanut niistä 34, joista 16 tyrmäyksellä. Asikainen on voittanut kaikki 19 otteluaan ja niistä 14 tyrmäyksellä.
Vastustajat samaan hotelliin
Vielä torstaina Asikainen oli median pyöriteltävänä, mutta perjantaina hän suuntaa taustajoukkojensa kanssa keskittymään vuosaarelaiseen hotelliin, jossa heillä on treenisali, puntarit ja muut välttämättömät valmistautumisvälineet käytössään. Samaan hotelliin saapuvat myös Di Giacomon joukot. Illanistujaisia ei kuitenkaan ole luvassa.
