Postin sähköisessä OmaPosti-palvelussa lähetettyjä kirjeitä on päätynyt väärille vastaanottajille.
Tietosuojavaltuutetun toimiston STT:lle luovuttamien ilmoitusten perusteella Posti on tehnyt tänä vuonna useita tietosuojailmoituksia sen tietoon tulleista tapauksista, joissa sähköinen kirje on ohjautunut OmaPostissa virheellisesti.
Postin viestinnän mukaan vuodesta 2018 lähtien vastaavia tapauksia on tullut Postille tietoon kaikkiaan noin 30.
– Jokainen tällainen tapaus on tosi valitettava, eikä niitä saisi tapahtua, kertoo Postin tietosuojavastaava, lakimies Päivi Rokkanen.
Posti kertoo ilmoittavansa kaikista tietosuojavaltuutetulle
OmaPosti on Postin kehittämä palvelu, johon asiakas voi halutessaan vastaanottaa sähköisiä kopioita esimerkiksi laskuista. Usein kirjeen voi saada myös kirjallisesti, vaikka se tulisi sähköisesti OmaPostiin.
Palvelun käyttö edellyttää vahvaa tunnistautumista. Perinteiseen paperipostiin verrattuna OmaPostissa virheellisesti ohjautunut kirje on kirjesalaisuuden säilymisen kannalta riski, koska vastaanottaja voi avata kirjeen suoraan.
Paperisesti väärälle vastaanottajalle ohjautuneen kirjeen voi vielä palauttaa postille avaamattomana kirjekuoressa.
– Olemme nähneet, että näissä tapauksissa syntyy mahdollisesti riski tietosisällön paljastumisen vuoksi. Ilmoitamme niistä aina tietosuojavaltuutetun toimistolle, Rokkanen sanoo.
Usein väärä vastaanottaja on ollut perheenjäsen
Useassa tietosuojavaltuutetulle ilmoitetussa tapauksessa sähköiset OmaPosti-kirjeet ovat ohjautuneet väärin esimerkiksi perheenjäsenten kesken. Joissakin tapauksissa väärällä ja oikealla vastaanottajalla on tai on ollut sama osoite.
