Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ärsyttääkö ininä? Tästä kesästä povataan todellista hyttyskesää – asiantuntija kertoo, kuinka päästä eroon pikkupirulaisista

6:42Runsas hyttyskesä edessäHerkkänahkaisten harmiksi tänä kesänä hyttysiä lentelee näillä näkymin runsaasti.
Julkaistu 10.06.2019 14:00
Toimittajan kuva
Terhi Romo

terhi.romo@mtv.fi

Alkavasta hyttyskesästä on povattu runsasta. Kainuun ELY-keskuksen ympäristöasiantuntija Reima Leinonen antaa vinkit inisijöiden varalle.

Harvassa ovat he, jotka erityisesti nauttivat hyttysten laulannasta. Herkkänahkaisten harmiksi tulevana kesänä hyttysiä lentelee näillä näkymin runsaasti. Leinonen kertoo, kuinka pitää hyttyset loitolta sekä kotipihalta että iholta.

– Säilytä pihasi mahdollisimman matalakasvuisena, tuulisena ja hiukan ehkä paahteisena, eikä mitään seisovia vesilammikoita. Kyllä niitä silloin on huomattavasti vähemmän.

Entä kuinka pirulaiset pidetään loitolla iholta? Leinosen mukaan keskeinen seikka on pysyä rauhallisena. 

– Mitä rauhallisempana pysyt, niin sitä varmemmin ne eivät löydä sinua, koska pintaverenkierto on matalampi. Hiilidioksidiakin tulee vähemmän kun emme puuskuta ja huido.

Lue myös: Kevään vesisateissa muhinut hyttysjoukko lähtee pian liikkeelle – itikoita vihaavia mökkiläisiä tuskin hymyilyttää

Lumen määrä vaikuttaa hyttysten määrään 

Suomessa on 40 hyttyslajia. Määrällisesti eniten hyttysiä on keskikesällä.  

Leinosen mukaan hyttysten määrään vaikuttaa se, kuinka paljon on ollut lunta ja miten lumi sulaa.

– Viimeisimmäksi vaikuttaa se, kuinka pitkään kosteat painanteet, johon hyttyset ovat munineet säilyvät veden alla. Jos ne säilyy 2–3 viikkoa kesäisessä lämpötilassa, niin hyttysiä on runsaasti. 

Lue myös: Auts, minua pisti hyttynen, vai pistikö sittenkään? Voiko hyönteislajin tunnistaa paukaman perusteella – vertaa itse näitä kuvia!

Vaikka monessa paikassa on varoiteltu runsaasta hyttyskesästä, toppuuttelee Leinonen hurjimpia spekulaatioita. 

– Täytyy muistaa se, että nämä ei ole virallisia ennusteita. Tässä katsotaan se, millainen keli ovat. Jos tulee suotuisat olosuhteet, hyttysiä on enemmän, jos ei, niin vähemmän. 

Lisää aiheesta:

Luvassa ennätyksellinen ininäkesä? Hyttysiä on jo runsaasti ja paarmat ovat vasta kuoriutumassaHyttysiä kuoriutunut tänä kesänä rytinällä – lue asiantuntijan vinkit verenhimoisten inisijöiden välttelyynKuulostaako 21 biljoonaa hyttystä paljolta? Määrä on vain murto-osa kaikista Suomen hyttysistä: "Mitä coolimmin pystyt olemaan, sitä huonommin ne sinut löytävät"Seuraavat kaksi viikkoa ratkaisevat, onko tulossa kaikkien aikojen hyttyskesä – "Ininä jo kertoo, että tullaan piikki ojossa suoraan lihaan" Suomen hyttysten määrä on käsittämätön: Yksin pohjoisen soilla syntyy 21 000 miljardia hyttystäTuntuuko, että iniseviä verenimijöitä on erityisen paljon? Havainto on oikea ja sama jatkuu – "Kuoriutuneet hyttyset odottavat hyökkäystä parkissa"
HyönteisetLuonto ja eläimetKesäKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Hyönteiset
  • 14.9.08:34
    Terveys ja hyvinvointi

    Tutkimus selvitti, kenen verta hyttyset himoitsevat

  • 14.9.06:31
    Niksit

    Maarit tuskaili banaanikärpästen kanssa – sitten ystävä näytti näppärän niksin

  • 29.8.20:27
    Luonto ja eläimet

    Hirvikärpänen tekee tutkijan mukaan kohtalokkaan virheen, kun se kiinnittyy ihmiseen

  • 23.8.14:08
    Luonto ja eläimet

    Herhiläisiä havaittu tänä kesänä tavallista enemmän – tässä syy

  • 20.8.10:39
    Tartuntataudit

    ECDC: Euroopassa uusia ennätyksiä hyttysten levittämissä taudeissa