Ruotsin seiväshyppytähti Armand Duplantis ei ole kilpaillut sitten Pariisin olympialaisten, mutta on siitä huolimatta onnistunut tekemään uuden maailmanennätyksen.
Duplantis voitti Pariisissa olympiakultaa murskaavalla esityksellä, kun hän ylitti uuden ME-rajan 625 kolmannella yrityksellään.
Onnistumistensa myötä Duplantis on saavuttanut Kansainvälisen yleisurheiluliiton (WA) tuoreimmalla maailmanlistalla huimat 1617 pistettä. Kyseessä on lukema, johon kukaan muu ei ole aiemmin yltänyt.
LUE MYÖS: Yleisurheilun supertähdet kohtaavat erityisessä kisassa – Armand Duplantis asettuu lähtötelineisiin: "Olen superlatautunut"
Duplantis itse piti aiempaa ranking-ennätystä hallussaan 1612 pisteen voimin. Hän saavutti lukeman vuonna 2022, kun hän vei kultaa Eugenen MM-kisoissa silloisella maailmanennätyksellään 623.
Sen jälkeen, kun WA otti käyttöön uuden ranking-järjestelmänsä vuonna 2019, vain Duplantis on onnistunut rikkomaan lähes mahdottomana pidetyn 1600 pisteen rajan.
"Se on raskas titteli"
Duplantis on maailmanlistalla täysin omissa korkeuksissaan. Eroa kakkossijalla majailevaan Jakob Ingebrigtseniin