Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Apulaisoikeuskansleri hyväksyi uuden päätösluonnoksen itärajan rajoituksista

Str / Lehtikuva
Julkaistu 22.11.2023 16:58
Toimittajan kuva

Maria Nykänen

maria.nykanen@mtv.fi

Apulaisoikeuskanslerin mukaan uusi päätösluonnos itärajan rajoitustoimista on juridisesti pätevä jatkovalmistelua varten.

Apulaisoikeuskansleri Mikko Puumalainen on antanut vihreää valoa uudelle päätösluonnokselle itärajan rajoituksista. Edellinen sisäministeriön valmistelema luonnos tyssäsi eilen, kun apulaisoikeuskansleri arvioi, ettei se taannut riittäviä tosiasiallisia mahdollisuuksia hakea turvapaikkaa.

Lue lisää: Hallituksen itärajaa koskeva esitys kaatui juridisessa arvioinnissa – valmistelu jatkuu

– Apulaisoikeuskansleri on arvioinut laillisuusvalvonnan näkökulmasta tänään toimitetun päätösluonnoksen ja muistioluonnoksen. Käytettävissä on ollut myös asiaan liittyvä salassa pidettävä muistio. Asiakirjojen perusteella ehdotetun sisältöisen päätöksen jatkovalmisteluun ei ole oikeudellista estettä, apulaisoikeuskanslerin kirjallisessa vastauksessa kerrotaan.

Tarkkaa tietoa eilen hylätyn tai tänään hyväksytyn päätösluonnosten sisällöstä ei ole. Hallituksessa on kuitenkin ollut valmiutta sulkea koko itäraja, ja keskittää turvapaikkahakemusten vastaanottaminen esimerkiksi Helsinki-Vantaan lentoasemalle. Lain mukaan tämä olisi mahdollista, mutta vain erittäin poikkeuksellisissa olosuhteissa.

MTV Uutisten saamien tietojen mukaan apulaisoikeuskansleri totesi eilisessä arviossaan, ettei edellytyksiä koko itärajan sulkemiselle ole.

Apulaisoikeuskanslerin mukaan valtioneuvoston päätöksenteon laillisuuden arviointi tehdään lopullisesti vasta, kun asiakirjat ovat valmiit esittelyyn valtioneuvoston yleisistunnossa.

Lisää aiheesta:

Oikeuskansleri tylynä: Hallituksen perustelut rajalain jatkamiselle "riittämättömät"Oikeuskansleri: Hallituksen käännytyslaki tarvitsee useita täsmennyksiäMTV:n tiedot: Itärajalle valmistellaan lakimuutoksia – luonnos rajamenettelystä "loppusuoralla"Sisäministeri Rantanen: Suljemme itärajan kokonaanNäin Tuomas Pöysti vastasi kritiikkiin liikkumisrajoitusten valmistelusta – moittii itse hallituksen lainvalmisteluaMiten liikkumisrajoitusten valmistelun valvonta eteni? Kritisoitu Tuomas Pöysti avaa tänään toimintaansa
ItärajaPolitiikkaOrpon hallitusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Itäraja
  • ke14:44
    Turvallisuus

    Uusi turvaverkko rajoille – Suomi aloittaa yhteistyön santarmistojoukkojen kanssa

  • 5.10.17:07
    Matkailu

    Itärajasta matkailuvaltti! Aikamatka vanhaan Savonlinnaan näytti Helena Petäistölle, miten Itä-Suomi voi pelastua

  • 26.9.15:42
    Supo

    Supo itärajan yli tulleista venäläissotilaista: Yksittäistapauksia

  • 25.9.18:56
    Venäjä

    Häkkänen ei kiistä väitettä itärajan ylittäneistä sotilaista: "Erityisen kontrollin piirissä olevia henkilöitä"

  • 25.9.16:15
    Turvallisuus

    Mari Rantanen vaikenee kesän 2023 tapahtumista