Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Anu Saagim: Suomalaisnaiset uhkailevat humalassa

Anu Saagim
Anu Saagim
Julkaistu 06.11.2012 16:24

Suorasanaisena naisena tunnettu virolaiskaunotar paljastaa rankan menneisyyden koulineen hänestä naisen, joka puhuu välillä liian suoraan, jopa omasta mielestään.

Anu Saagimin, 50, rehelliset tokaisut suomalaisista kanssasisaristaan on saanut monen naisen näkemään punaista. Ylimielisenä virolaisena pidetty Saagim on tottunut kohauttamaan ja laukomaan asioita suustaan, sen enempää miettimättä. Saagim on haukkunut suomalaisnaiset rumiksi ja lihaviksi, jotka eivät pidä itsestään huolta.

Saagimin tokaisuilla on ollut myös jatkoseuraamuksia, sillä suomalaiset sisaret eivät ole naisen sanoja sulattaneet. Saagim paljastaa suomalaisnaisten uhkailevan häntä, varsinkin silloin kun he ovat juoneet alkoholia.

– Joo, kun he ovat ottaneet viinaa, niin tullaan uhkailemaan. Tallinnan kaduillakin tullaan sanomaan, että mitä oikein kuvittelen itsestäni. Aina kun he tulevat sanomaan jotain, niin alan nauramaan ja juttelemaan heidän kanssaan. Sitten he itsekin nauravat kohta. On ollut paljon loukkaantuneita ihmisiä, jotka ovat katsoneet vinosti. En pysty menemään laivassa normaalien ihmisten joukkoon, vaan menen aina bisnesluokassa. Laitan itselleni sellaisen pesän sinne ja olen siellä koko laivamatkan, suunnittelija Ristomatti Ratian kanssa naimisissa oleva Saagim paljastaa.

Suorapuheisuus ei ole kuitenkaan aina ollut osa Saagimin elämää, vaan hän on kasvanut siihen rankkojen kokemusten kautta.

– Sain ensimmäiset läksyni 20 vuotta sitten, kun menin Ristomatin kanssa yhteen. Silloin julkisuus oli aivan uutta, ja se oli tosi raakaa. Minusta kirjoitettiin tosi väärin. Sain siitä niin kovat kolaukset, että silloin päätin näyttää, ettei minua käytetä enää koskaan hyväkseni. Koska he tekevät tällaisia törkeyksiä ja käyttävät minua hyväkseen, niin näytän heille. Olen rehellinen, suora enkä kiertele ja kaartele. Sanon niin kuin ajattelen, ettei niitä tarvitse vääntää ja kääntää. Olen kasvattanut sellaisen panssarin itseni ympärille. Sääli tehdä sitä läheisilleni, koska ehkä he kärsivät siitä enemmän kuin minä. Se puoli minua tässä vaivaa ainoastaan, ei mikään muu. Minua saa kyllä lyödä, mutta säälin läheisiäni, koska heillä ei ole kaapissa sitä panssaria.

Anu SaagimAnu Saagim

Saagimin mukaan suorapuheisuuteen vaikuttavat ilmeisesti myös rankat neuvostoajat, jolloin Suomen veljeskansa eli Stalinin ikeen alla. Silloin asioista ei saanut puhua suoraan, tai edessä oli karkotus Siperiaan.

– Suomalaiset ovat herkkänahkaisempia kuin virolaiset. Totta kai, olemme kovettuneet siellä Venäjän alla. Ehkä se johtuu siitä, kun olen käynyt sen neuvostoajan läpi ja se on kolhinut niin mielettömästi. Mikään ei tunnu hirveältä, pitää olla rehellinen.

– Luulen, että kaikilla virolaisilla on ollut rankkoja kokemuksia, ainakin minun ikäluokan ihmisillä. Ehkä tämä kaikki johtuu siitä, että olet ollut lapsuuden ja nuoruuden under pressure. Koskaan et ole saanut puhua, niin nyt kun siihen on mahdollisuus, niin olen sitten antanut palaa vähän liikaakin, Saagim sanoo rehellisesti.

(MTV3–ANN-MARI LEINONEN)

Lisää aiheesta:

Tältä näyttää Anu Saagimin ja Ristomatti Ratian juuri 25 vuotta täyttänyt Robin-poikaAnu Saagim julkaisi 10 vuoden takaisen Playboy-kuvansa – muistatko villin letkautuksen miehiin ja rahaan liittyen? Anu Saagim palasi televisioon vuosien tauon jälkeen – ei usko tekevänsä uutta paluuta: "En mene reality-show'hun enää ikinä"Anu Saagim on saanut tappouhkauksia Veitola-kohun vuoksi: "En uskalla enää mennä Suomeen"Anu Saagim riettaissa kuvissa virolaislehdessä – sulaa suklaata rintojen suojanaRistomatti Ratian ja Anu Saagimin avioero sai lainvoiman pika-ajassa
Anu Saagim

Tuoreimmat aiheesta

Anu Saagim
  • 28.03.202422:10
    Ristomatti Ratia

    Tältä näyttää Anu Saagimin ja Ristomatti Ratian juuri 25 vuotta täyttänyt Robin-poika

  • 08.10.202014:30
    Playboy

    Anu Saagim julkaisi 10 vuoden takaisen Playboy-kuvansa – muistatko villin letkautuksen miehiin ja rahaan liittyen?

  • 28.02.202019:21
    Ristomatti Ratia

    Anu Saagim palasi televisioon vuosien tauon jälkeen – ei usko tekevänsä uutta paluuta: "En mene reality-show'hun enää ikinä"

  • 24.02.201707:30
    Maria Veitola

    Anu Saagim on saanut tappouhkauksia Veitola-kohun vuoksi: "En uskalla enää mennä Suomeen"

  • 10.03.201615:22
    Seurapiirit

    Anu Saagim riettaissa kuvissa virolaislehdessä – sulaa suklaata rintojen suojana