Florida Panthersin Anton Lundell iski kauden kolmannen maalinsa jääkiekon NHL:ssä, kun Florida menetti kolmen maalin etumatkan ja hävisi kotonaan St. Louis Bluesille jatkoajalla 4–5.
Lundell onnistui maalinteossa nyt toisessa ottelussa perättäin tehtyään kauden ensimmäisissä 19 ottelussa vain yhden maalin. Kaikkiaan Lundell on kerännyt tehot 3+8.
LUE MYÖS: Tällä osa-alueella Juuso Pärssinen loistaa NHL:ssä erityisesti – päävalmentajalta upeita sanoja: "Hän kuuluu joukkueeseemme"
Lundell pääsi toisessa erässä alivoimalla vastahyökkäykseen kahdella yhtä vastaan Sam Reinhartin kanssa. Suomalainen iski kiekon sisään Reinhartin syötöstä (video alla).
Panthers siirtyi Lundellin maalilla jo 4–1-johtoon, mutta kolmannessa erässä St. Louis kiri kolmen maalin takaa tasoihin. Ratkaisumaalin teki jatkoajalla Jordan Kyrou, joka osui myös varsinaisella peliajalla.
– Emme vain pystyneet pelaamaan niin hyvää 60-minuuttista kuin halusimme. Joskus näin käy, mutta otamme tästä opiksi, Lundell harmitteli tappiota seuran julkaisussa.

