Helsingin IFK:n 19-vuotias tähtihyökkääjä Anton Lundell on tyrkyllä Leijonien kevään MM-kisajoukkueeseen. Lauantai voi olla hyvinkin iso päivä hänelle. Jo iltapäivä voi kertoa sen, onko Lundell mukana Latviassa vai ei.
LUE MYÖS: Anton Lundell, 19, sai karuja uutisia kesken kauden – koronavirus iski ja pysäytti: "Kyllä se vaikutti"
Leijonat pelaa tänään lauantaina viimeisen valmistavan MM-ottelunsa ensi viikolla alkavien MM-kisojen alla. HIFK-hyökkääjän Lundellin on määrä olla mukana Ruotsi-ottelussa.
Ensimmäisessä kamppailussa Venäjää vastaan Lundell väläytteli.
– Pystyin omalla liikkeelläni haastamaan ja luomaan paikkoja. Pitää muistaa, että näissä EHT-peleissä on aika kovia joukkueita vastassa. Ne osaavat puolustaa hyvin. Se, että pystyi murtautumaan paikoille, oli oikein hyvä asia, Lundell pohtii jälkikäteen MTV Urheilulle.
– Pystyin ottamaan aika ison stepin eteenpäin. Tuntui hyvälle. Jäi tuntuma siitä, että peli paranee vain. Se toi itselle hyvin positiivista viestiä, Lundell jatkaa.
Lundell ja toinen HIFK-hyökkääjä Jere Sallinen liittyivät muita myöhemmin Leijonien mukaan. Lundell ei kauhistellut, vaikka hänen valmistava leirinsä jäi hyvin lyhyeksi. 19-vuotiaan hyökkääjän mukaan Jukka Jalosen ajama pelitapa ”on varsin hyvin selkärengassa”.

