Annimari Korte avasi uutuuskirjassaan Annimari Korte – Yli kaikkien aitojen (Tammi) kahta dopingiin liittyvää tapausta.
Annimari Korte on MTV3-kanavan Viiden jälkeen -ohjelman vieraana torstaina kello 18.00 alkaen.
Korte pelästyi pahasti syyskuussa 2020, kun hän sai kirjeen Suomen urheilun eettiseltä keskukselta (SUEK). Kirjeen mukaan hän oli antanut 14.8. Kalevan kisojen yhteydessä positiivisen näytteen, joka on sisältänyt kilpailussa kiellettyä metyyliprednisolonia.
Kortteen piti lähettää oma selvitys asiasta viikon sisällä.
– Mitä ihmettä? Ei voi olla mahdollista! Minä en ole ikinä edes harkinnut dopingia! Kukaan ei ole koskaan minulle myöskään tarjonnut kiellettyjä aineita. Olen kaikessa todella tarkka, Korte ihmetteli Mika Saukkosen kirjoittamassa tietokirjassa.
– Kirje oli kuin nyrkinisku. Ajatukset kieppuivat päässäni. Mietin kuumeisesti. En ollut ottanut edes tulehduskipulääkkeitä sillä viikolla. En myöskään allergialääkkeitäni. En mitään lääkkeitä.
LUE MYÖS: MTV Urheilu selvitti: Lotta Haralaa uhkasi jättisakko dopingrikkomuksesta
Korte yritti soittaa lääkäreilleen Ilkka Räsäselle ja Lasse Lempaiselle, mutta hän ei saanut heitä heti kiinni. Kortteen mielessä ehti käydä synkkiä ajatuksia.

