Varsinais-Suomen käräjäoikeus on vanginnut Anneli Auerin todennäköisin syin epäiltynä seksuaali- ja väkivaltarikoksista.
Aueria epäillään neljästä törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä, yhdestä törkeästä raiskauksesta ja avunannosta törkeään raiskaukseen. Lisäksi häntä epäillään kolmesta törkeästä pahoinpitelystä.
Teot ajoittuvat vuosiin 2004 – 2009. Auerin asianajaja Juha Manner pitää rikosepäilyjä perusteettomina.
Oikeus harkitsi vangitsemista pitkään suljetuin ovin. Vangitsemisen perusteena olivat todennäköiset syyt, mikä on kahdesta vaihtoehdosta vankempi peruste. Syytteen nostamisen määräaika on joulukuussa.
Katso Päivi Hannulan raportti Turusta ja rikostoimituksen päällikkö Jarkko Sipilän haastattelu (Kymmenen uutiset 16.9.2011)
Sumo video id
Sumo video id
Lue myös: Poliisi: Auerin hyväksikäyttöepäilyt alkoivat jo vuonna 2004
Auerin asianajaja: Epäily perusteeton
Poliisi: Auerin uudet rikosepäilyt eivät liity Ulvilan murhajuttuun
Auerin vanhimman tyttären edustajaa kuullaan käräjillä
Anneli Aueria esitetään vangittavaksi raiskauksesta ja hyväksikäytöstä