Ukraina ja sen tukijat saattavat tehdä venäjät eli julistaa yksipuolisen 30 päivän tulitauon, kirjoittaa Kiovasta MTV Uutisten toimittaja Jouko Luhtala.
Kiovassa saatetaan tänään lauantaina tehdä historiaa.
Britannian, Ranskan, Saksan ja Puolan johtajat vierailevat Ukrainan pääkaupungissa. Koskaan aiemmin koko kvartetti ei ole ollut Ukrainassa yhtä aikaa.
1:22Euroopan johtajat historiallisesti samaan aikaan Kiovassa tapaamassa Zelenskyiä.
Kiovassa vierailevilta eurooppalaispäättäjiltä on ollut lupa odottaa puheita, lupauksia ja asepaketteja.
Tänään saadaan mahdollisesti enemmän.
Perjantai-iltana Saksan tuore liittokansleri Friedrich Merz pitää mahdollisena, että 30 päivän tulitaukosopimus saadaan voimaan jo tänä viikonloppuna.
Viesti on sama, jonka presidentti Alexander Stubb välitti. Hän tosin painotti, että jos näin tapahtuu, voidaan sanoa, ettei "ihmeiden aika" ole ohi.
Lue myös: Analyysi: Stubb jopa leuhki "Trump-tönäisyllään" ja Putin-kurituksellaan
Sekä Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi että Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump ovat äskettäin antaneet tukensa 30 päivän tulitauolle.
Yhdysvallat on sekin alkanut viestittää, että Venäjän presidentti Vladimir Putin on suurin este rauhalle.
Ukraina ja sen tukijat saattavat nyt tehdä venäjät eli julistaa yksipuolisen 30 päivän tulitauon.
Kreml on toiminut näin kahdesti viime aikoina, ensin pääsiäisenä ja toistamiseen voitonpäivän tiimoilla. Ensimmäiseen Ukraina suostui, jälkimmäiseen ei.
Ukrainan suurissa kaupungeissa tulitauko on jokseenkin pitänyt ja esimerkiksi Kiovassa ilmahälytyksiä ei ole ollut. Rintamalla taistelut ovat jatkuneet.
Voitonpäivän tulitauon on määrä päättyä lauantain ja sunnuntain välisenä yönä.
Yhdysvaltojen Kiovan suurlähetystä varoitti perjantaina Venäjän "merkittävästä ilmahyökkäyksestä", joka saattaa tapahtua lähipäivinä.
Yksipuolisen tulitauon julistaminen olisi Ukrainalta ja sen tukijoilta Putinin oman myrkyn syöttämistä Venäjälle.
Kiovaan saapuva eurooppalaisnelikko alusti tätä vaihtoehtoa yhteisessä lausunnossaan, jossa he kehottivat Venäjää suostumaan "täyteen ja ehdottomaan 30 päivän tulitaukoon".
Jos Kreml ei siihen suostu tai sitä noudata, kuten eittämättä on hyvin mahdollista, on se selkeästi Venäjä, joka haluaa jatkaa sotimista.
Tämä on tietysti tilanne jo nyt.
Uutta on lähinnä se, että Eurooppa ja Yhdysvallat mitä ilmeisimmin viimeistelevät pakotepakettia, joka otetaan käyttöön, jos tulitauko ei Venäjälle käy.
Nähtäväksi jää, mikä on pakotekepin lyöntivoima. Venäjä on kärsinyt eriasteisista sanktioista jo vuoden 2014 Krimin valtauksesta lähtien.
Selvää on, että länsivaltojen uhkasakolla koristeleman yksipuolisen tulitauon julistaminen olisi Ukrainalle diplomaattinen voitto. Se osoittaisi juhlapuheita väkevämmin, ettei Ukraina ole jäämässä yksin asiansa kanssa.
Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov välitti Venäjän kannan ABC Newsille sanomalla, että Putinin täytyy nähdä "tiettyä dynamiikkaa" taistelukentällä ennen kuin hän suostuu pidennettyyn tulitaukoon.
Venäjän mukaan esimerkiksi lännen asetoimitusten Ukrainalle on loputtava ennen kuin taistelut voivat päättyä.
Ukraina "ei ole valmis neuvottelemaan", Peskov väitti. Ukraina on viestittänyt toisin.
Kremlin mieli voi muuttua, mutta vaikuttaa siltä, että Putin ainakin valmistautuu sanomaan ei.
Putin on tehnyt sen jo kerran aiemminkin, kun Venäjä kieltäytyi Yhdysvaltojen ehdottomasta ja Ukrainan hyväksymästä 30 päivän täydellisestä tulitauosta.
Nyt sama ehdotus saattaa tulla pakoteuhalla maustettuna. Nähtäväksi jää, onko Putin valmis nielemään tämänkin myrkyn.
Kriittinen kysymys on, miten Yhdysvallat reagoi taistelujen mahdolliseen jatkumiseen, jos yksipuolinen tulitauko julistetaan.
Yhdysvallat on toistuvasti uhannut lähteä välittäjän roolista, jos neuvottelut eivät etene.
Jos näin tapahtuisi, on vakava riski, että myös Yhdysvaltojen ase- ja tiedustelutuki Ukrainalle vähintään heikkenee.
Kreml saattaakin toivoa, että nielemällä vielä tämän pakotemyrkyn, saa se karkotettua Yhdysvaltojen aseet Ukrainasta.
Se olisi Kremlille potentiaalisesti mieluisa vaihtokauppa, ja Euroopalle sekä Ukrainalle raju takaisku.
Lännen ja Kiovan sopii toivoa, että Stubb on oikeassa sanoessaan, että Putinillakin tulee "seinä vastaan" jossain vaiheessa.
Sitä Stubb ei tosin osannut sanoa, koska näin käy.
1:13Stubb: Venäjä menettänyt miljoona henkeä: "Putinillakin tulee joskus raja vastaan"