Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Anadolu: Turkin turvallisuusneuvosto pitää sotilastoimia Syyrian-rajalla "välttämättöminä"

Turkki jatkaa hyökkäyksiään Syyriaan. Erdoganin mukaan Turkin etelärajalle on tarkoitus saada 30 kilometrin turvavyöhyke.
Turkki jatkaa hyökkäyksiään Syyriaan. Erdoganin mukaan Turkin etelärajalle on tarkoitus saada 30 kilometrin turvavyöhyke. AFP / Lehtikuva
Julkaistu 26.05.2022 21:09

MTV UUTISET – STT

Turkin turvallisuusneuvosto on todennut, että Turkin Syyrian-rajalla toteutettavat sotilastoimet ovat Turkille "välttämättömiä kansallisen turvallisuuden näkökulmasta".

Asiasta uutisoi Turkin valtiollinen Anadolu-uutistoimisto.

Lue lisää: Mitä nyt Turkki? Erdogan uhkaa uudella sotilasoperaatiolla Syyriassa – tästä on kyse

Turkin presidentti Recep Tayyip Erdogan kertoi maanantaina, että Turkki aloittaa uuden sotilasoperaation Syyriassa.

Erdoganin mukaan operaation tarkoituksena on jatkaa Turkin aiempia pyrkimyksiä etelärajallaan ja saada aikaiseksi 30 kilometrin turvavyöhyke maiden välisen rajan tuntumaan.

Turkin joukot ovat tehneet viime vuosina useita hyökkäyksiä Pohjois-Syyriaan ja ottaneet haltuunsa alueita rajan läheisyydessä. Turkki väittää, että tavoitteena on suojautua Isisiltä ja kurdijärjestö YPG:ltä.
Mitä Turkki oikeasti haluaa?

Suomi ja Ruotsi ovat muun EU:n kanssa pitäneet kurdien PKK-puoluetta terroristijärjestönä jo vuosia.

Kun kurdeja on paljon myös muissa Nato-maissa, eikä Turkki ole nostanut asiaa esille, voi kuvitella että Turkin suhtautumiselle Ruotsin ja Suomen Nato-polkuun olisi aivan muita syitä.

Niin tai näin, asia on nyt niin arassa vaiheessa, että Suomen ulkoministeriö ja presidentinkanslia vaikenevat asiasta tyystin.

Lue lisää: Turkki: Nato-kiista ei etene, ellei Turkin "turvallisuushuoliin" vastata

Lue lisää: Uutistoimistot: Turkin Erdogan uhkaa aloittavansa uuden sotilasoperaation Syyriassa

Lisää aiheesta:

Lähi-idän tuntijan huoli: Suomi saa Nato-jäsenyytensä, mutta vastalahjaksi Turkin annetaan sotia SyyriassaMitä nyt Turkki? Erdogan uhkaa uudella sotilasoperaatiolla Syyriassa – tästä on kyseUutistoimistot: Turkin Erdogan uhkaa aloittavansa uuden sotilasoperaation SyyriassaErdoganin mukaan Turkin operaatio Syyriassa jatkuu, kunnes tavoitteet on saavutettu: "Jos Jumala suo, saamme nopeasti turvattua alueen"Turkki aloittanut hyökkäyksen Syyriaan – "Ihmisillä valtava paniikki"Erdogan koettelee Yhdysvaltain sietokykyä – sanoo Turkin hyökkäävän pian kurditaistelijoita vastaan Syyriassa
TurkkiRecep Tayyip ErdoganSyyriaTurkin hyökkäys SyyriaanUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Turkki
  • ke14:36
    Järjestäytynyt rikollisuus

    Rikollispomo "Mansikan" vaatimuksille tyrmäys hovioikeudessa

  • 23.10.14:28
    KRP

    Rosvopomo "Mansikan" nimissä valitus vangitsemisesta ja pyyntö tutkia poliisin toimet: "Minulla ei ole ollut mitään mahdollisuutta puolustautua"

  • 16.10.09:37
    Raitiovaunut

    Varoittava video: Nainen oli kävellä kuulokkeet korvissa suoraan raitiovaunun alle

  • 14.10.16:55
    KRP

    Saako Suomi rikollispomo ”Mansikan” Turkista tuomiolle, vaikka Ruotsikaan ei saa?

  • 14.10.06:08
    Israelin ja Hamasin sota

    Valkoinen talo julkaisi "Trumpin rauhansopimuksen" – MTV Uutiset paikalla Israelissa