Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Allardyce myönsi nolanneensa Englannin – "Pyysin vilpittömästi anteeksi"

Sam Allardyce
Sam Allardyce2016 Getty Images
Julkaistu 27.09.2016 22:14

MTV SPORT

Englannin päävalmentajan paikalta irtisanoutunut Sam Allardyce katuu aiheuttamaansa korruptioskandaalia ja edeltäjänsä Roy Hodgsonin arvostelemista salaa kuvatulla videolla.

Englannin jalkapalloliittoa FA ja Allardyce päättivät tiistaina purkaa yhteisen sopimuksensa valmentajan työskenneltyä tehtävässään vain 67 päivää.

Allardyce jäi kiinni kyseenalaisten tietojen paljastamisesta Daily Telegraph -lehden salaa kuvaamassa keskustelussa liikemiehiksi tekeytyneiden toimittajien kanssa. 61-valmentaja kertoi videolla, miten aasialaiset bisnesmiehet voivat kiertää FA:n sääntöä ja jättää pelaajakaupoista hyötyvät kolmannet osapuolet eli pelaajan aiemmat seurat ilman siirtokorvausta.

– Aiempiin tapahtumiin liittyen, FA ja minä olemme purkaneet yhteisymmärryksessä sopimuksemme, Allardyce aloitti tiedotteensa.

– Tapasin tänään iltapäivällä (puheenjohtaja) Greg Clarken ja (toimitusjohtaja) Martin Glennin ja annoin vilpittömän anteeksipyynnön täydestä sydämestäni.

Allardyce puolustautuu tiedotteessaan, että hän teki videolla selväksi kaikkien neuvojensa vaativan FA:n hyväksynnän. Hän kuitenkin myöntää aiheuttaneensa toimillaan nolauksen liitolle.

– Osana tämän päivän tapaamista minua pyydettiin selvittämään, mitä sanoin ja missä asiayhteydessä keskustelua käytiin. Olen toiminut täydessä yhteistyössä tässä asiassa, Allardyce vakuutti.

Hän myös arvosteli videolla edeltäjäänsä Roy Hodgsonia. Allardyce piti kommenteissaan Hodgsonia liian tylsänä esiintyjänä tehtäväänsä.

– Kadun myös kommenttejani muihin henkilöihin liittyen, Allardyce lisäsi.

Lisää aiheesta:

Uusi skandaali tutkintaan – kohutuomari rikkoi nyt hiljaisuudenValioliigakoutsi vahvisti lopettavansa: "Kiitos mahdollisuudesta uudelleenrakentaa maineeni"Englannin ex-luotsi Allardyce: Jouduin ansaan ja minun on hyväksyttävä seEx-maalitykki tylyttää: "En uskonut että Englanti voi vajota alemmas – koko maailma nauraa meille"Se loppui lyhyeen – Sam Allardycelle potkut Englannin maajoukkueestaEnglannin uusi futisluotsi heti skandaalin keskellä
HuuhkajatJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Huuhkajat
  • 30.10.14:40
    Jalkapallo

    Huuhkajat-tulokas nousi sankariksi Saksassa – tunteet kuumenivat

  • 30.10.13:39
    Jalkapallo

    Suomalaispelaaja pääsi koirankopista – melkoinen debyytti Ranskan pääsarjassa

  • 29.10.12:23
    Jalkapallo

    Huuhkajat-tähti: Maajoukkueura ohi

  • 28.10.21:02
    Kansojen liiga

    Linda Sällströmin Helmarit-ura päättyi tappioon

  • 27.10.08:13
    MLS

    Huuhkajat-pelaaja teki historiallisen maalin MLS:ssä