Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Aikuisten ensimmäiset rokotukset tärkeimpiä" – Asiantuntijaryhmältä odotetaan kantaa omikronin vaikutuksista rokotusohjelmaan

2:02THL:n arvion mukaan ilman rokotuksia jopa 30 prosenttia lapsista saisi talvella koronavirustartunnanTHL:n arvion mukaan ilman rokotuksia jopa 30 prosenttia lapsista saisi talvella koronavirustartunnan
Julkaistu 12.12.2021 14:29

MTV UUTISET –  STT

Kansallisen rokotusasiantuntijaryhmän (KRAR) puheenjohtaja Ville Peltola ei halua vielä ottaa kantaa siihen, aikooko KRAR ehdottaa toisen ja kolmannen koronarokoteannoksen välin lyhentämistä nykyisestä 5–6 kuukaudesta esimerkiksi kolmeen kuukauteen.

Koronaviruksen omikronmuunnoksen nopea leviäminen maailmalla on herättänyt huolta rokotusten tehosta muunnosta vastaan.

–  En pysty tässä kohtaa sanomaan. Omikronista kertyy nopeasti tietoa, ja vielä ollaan alkuvaiheessa, Peltola sanoo STT:lle.

THL:n ylilääkäri Hanna Nohynek sanoi STT:lle viikonloppuna, että koronarokotuksista Suomessa päättävät pohtivat alkavalla viikolla, onko aihetta nopeuttaa rokotustahtia.

Euroopan lääkevirasto EMA ilmoitti äskettäin, että valtiot voivat harkita kolmen kuukauden rokotusväliä, vaikka EMAn virallinen suositus on kuusi kuukautta toisen ja kolmannen annoksen välillä.

Jos halutaan lisätä suojaa omikronmuunnoksen läpäisytartunnoissa, jotka tähän asti ovat olleet valtaosin lieviä, Nohynekin mukaan silloin kolmen kuukauden rokotusvälikin on mahdollinen.

"Ensimmäiset rokotukset tärkeimpiä"

Ville Peltolan mielestä nyt pitäisi saada sujumaan kolmansien rokotusannosten antaminen niille iäkkäille ja riskiryhmiin kuuluville, joiden saamasta toisesta rokoteannoksesta on kulunut jo viisi kuukautta.

Kaikkein tärkeimpänä asiana tämänhetkisessä koronatilanteessa Peltola pitää aikuisten ensimmäisiä koronarokotuksia.

–  Aikuinen, jolla on ensimmäinenkin annos ottamatta, on hyvin suuressa riskissä saada tauti ja saada myös vakava tauti, sen verran paljon koronavirusta kiertää nyt Suomessa.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen nimittämä KRAR käsittelee lähiaikoina koronaviruksen omikronmuunnoksen vaikutuksia Suomen rokotusohjelmaan. Kokous on sovittu alustavasti 11. tammikuuta, mutta sitä voidaan Peltolan mukaan tarvittaessa aikaistaakin, jos omikrontilanne niin vaatii.

Asiantuntijaryhmä aikoo tammikuussa pohtia myös 5–11-vuotiaiden lasten rokotuksia. Rokotuksista odotetaan turvallisuustietoja esimerkiksi Yhdysvalloista. Kokouksessa käsitellään lisäksi yhdysvaltalaisen Novavaxin koronarokotteen käyttöä. Rokotteelle odotetaan parhaillaan EMAn myyntilupaa, Peltola kertoo.

Lisää aiheesta:

THL: Koronaepidemia voi kiihtyä loppukesästä – suositus antaa neljänsiä rokotuksia nykyistä nuoremmille jo heinäkuussaMTV:n tiedot: Neljänsiä koronarokotuksia ei olla Suomessa laajentamassa nuorempiin ikäluokkiinPitääkö kahdesti rokotetun ja koronan sairastaneen ottaa 3. rokote vai onko siitä haittaa? THL:n Hanna Nohynek vastaaKahden rokotteen teho näyttää olevan lähes mitätön lievää omikron-tartuntaa vastaan, rokoteväli voi tiivistyä kolmeen kuukauteen: Hanna Nohynek näkee tässä ison ongelmanEMA suosittelee 3. rokoteannoksen antoväliksi vain kolmea kuukautta, miksi? THL:n Hanna Nohynek kertoo, onko toimintamalli mahdollinen SuomessaMilloin kolmas koronarokote kaikille suomalaisille? "Tässä ei tarvitse edetä todella nopeasti" – lisätietoa luvassa silti pian
KoronarokotusKoronamuunnoksetKoronavirusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronarokotus
  • 8.9.07:27
    Koronavirus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus

  • 26.8.12:56
    Rokotteet

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin

  • 26.5.10:30
    Koronavirus

    Näille ryhmille suositellaan koronan tehosterokotuksia

  • 16.3.22:38
    Koronarajoitukset

    Poikkeusolojen alkamisesta viisi vuotta – Näin THL:n asiantuntijat muistelevat korona-aikaa

  • 22.2.06:38
    Sairaudet ja taudit

    Jarmo Paussu melkein halvaantui koronarokotteesta – ripeä toiminta pelasti