Jukka Ahvenjärvi on luotsannut joukkueensa D Teamin jääkiekon Mestiksen pudotuspelien yllättäjäksi.
Vailla paineita etenevä Jyväskylän kakkosryhmä ei suostunut hätkähtämään edes torstain ratkaisuvälierässä, kun sarjan ennakkosuosikki KooKoo väänsi pelin väkisin jatkoerään reilut kymmenen sekuntia ennen summeria.
- KooKoolta kova suoritus tulla tasoihin siinä kolmannen erän lopussa, mutta meillä ei kuitenkaan tuntunut kopissa mitenkään se asia, Ahvenjärvi kertoi MTV3:n kiekkostudiossa.
Tiiviiseen pelaamiseen ja omaan sapluunaan luottamisen nimiin vannovan D Teamin pelikirja ei ole kovin koukeroinen, jos on uskominen Ahvenjärveä.
- Me pelaamme materiaalimme mukaan. Kun puolustetaan, niin viisi miestä puolustaa, ja kun saadaan kiekko, niin viisi hyökkää. Kai se on sitä nykyaikaista jääkiekkoa, valmentaja heitti.
Yhdeksän ottelua reilussa kahdessa viikossa tahkonnut jyväskyläläisryhmä ei saa pitkää hengähdystaukoa, sillä finaalit alkavat jo lauantaina Joensuussa. Jokipojilla sen sijaan on ollut aikaa valmistautua joukkueen selvitettyä molemmat pudotuspelisarjansa suoraan kolmessa ottelussa.
- Ensin pitää nollata tämä ja palautella huolella. Jokipojat on kova joukkue, jolla on äärettömän kova materiaali. Mietitään huomenna sitä, pystytäänkö millään tavalla haastamaan heitä, Ahvenjärvi vieritti paineita Joensuun suuntaan.
MTV3 MAX ja MTV3 Katsomo ovat mukana kaikissa Mestiksen finaaleissa. Ensimmäinen ottelu Jokipoikien ja D Teamin välillä lähetetään MAXilla ja Katsomossa lauantaina kello 18.15 alkaen.