Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ahdistaako elämä? Tutkimus: "Huolehtijoita" vaanii sydänterveysriski

2:10Perussairauksien riskiä lisäävät tekijätkatso myös: Tällaisia ovat perussairauksien riskiä lisäävät tekijät! Ne altistavat esimerkiksi sydän- ja verisuonitaudeille sekä keuhkosairauksille.
Julkaistu 01.02.2022 15:15

UUTISPALVELU DUODECIM - MTV LIFESTYLE

Toistuvasti huolestuneet, ahdistuneet ja neuroottisuuteen taipuvaiset miehet saattavat olla suurentuneessa sydän- ja verisuonitautien ja diabeteksen vaarassa. Tiedot käyvät ilmi tutkimuksesta, joka julkaistiin Journal of the American Heart Association -lehdessä.

Tutkimukseen osallistui hieman alle 1 600 keskimäärin 53-vuotiasta miestä, joita seurattiin vuodet 1975–2015. Miehet tutkittiin 3–5 vuoden välein ja huolestuneisuutta ja neuroottisia piirteitä kartoitettiin seurannan alussa.

Lue myös: Arki kulkee, mutta mikään ei tunnu miltään? Tällainen on salakavala korkean toimintakyvyn masennus: "Pinnan alla ihminen voi yhä huonommin ja huonommin"

Sydän- ja diabetesriskitekijät yleistyivät erityisesti "huolehtijoilla"

Sydän- ja diabetesriskitekijät yleistyivät tasaisesti kaikilla miehillä ikääntymisen myötä, mutta erityisesti niin kävi miehille, jotka olivat oman arvionsa mukaan taipuvaisia neuroottisuuteen ja huolestuivat helposti.

Ero ei ollut kuitenkaan suuren suuri, sillä näille miehille kasaantui vuosien varrella ainakin kuusi riskitekijää noin 10–13 prosenttia todennäköisemmin kuin muille, tulokset osoittivat.

Lue myös: "Kuudes aisti" voi selittää, miksi naiset masentuvat miehiä useammin

Optimistisesti elämään suhtautuvilla vähemmän terveysriskejä – tarkkaa syytä ilmiölle ei tiedetä

Havainnot olisi hyvä varmistaa lisätutkimuksissa, mutta luonteenpiirteiden ja tunne-elämän on osoitettu vaikuttavan terveyteen monissa tutkimuksissa tätäkin ennen.

Optimistisesti elämään suhtautuvat voivat esimerkiksi säästyä monilta sydän- ja verisuonitautien oireilta muita todennäköisemmin. Myös masennus ja mahdollisesti myös syövät ovat heillä harvinaisempia.

Tarkkaa syytä ilmiölle ei tiedetä, mutta todennäköisesti stressi ja elämäntavat selittävät sen ainakin osittain.

Lue myös: Selvästi suurentunut riski: Nämä arkiset tilanteet voivat laukaista aivoverenvuodon

Katso myös: Moni pelkää ahdistusta, vaikka ei tarvitsisi – tästä hankala tunne kertoo:

1:57Moni pelkää ahdistusta, vaikka ei tarvitsisi – tästä hankala tunne kertoo:"Ei tarvitse pyrkiä pois"

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!

Copyright Duodecim 2022. Kaikki oikeudet pidätetään. Materiaalin uudelleen julkaisu ja edelleen levittäminen on kielletty ilman kirjallista lupaa.

Lisää aiheesta:

Tutkimus: Yksinäiset alttiita masennukselle, kroonisille kivuille ja uupumukselleYksinäisyys voi suurentaa naisten sydänriskejä – erityisesti korona-ajan ongelman kanssaNuorena masennukseen sairastuneet selvästi alttiimpia sairastumaan muihin tauteihin – yhteys 66 eri sairauteenMasennuksen karut seuraukset vahvistuvat – terveysriskien syynä tulehdustila?Liiallinen tai liian vähäinen nukkuminen nostaa sydänkohtauksen riskiä – tässä menee kultainen keskitieStressaako, ahdistaako? Psyykkinen ahdinko on riski – altistaa sydänkohtauksille
SydänterveysMielenterveysTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Sydänterveys
  • to18:52
    Terveys ja hyvinvointi

    Miten nukut? Tämä seikka yöllä voi lisätä sydänsairauksien riskiä

  • to06:38
    Unettomuus

    Syötkö melatoniinia? Huolestuttava havainto pitkäaikaiskäytöstä

  • ma18:52
    Liikunta

    Unohda askelmäärä: Yksi kävelymuutos voi tuoda hyötyjä sydänterveydelle

  • 25.10.14:20
    Lääkkeet

    Uutta tietoa suositun diabetes- ja laihdutuslääkkeen hyödyistä

  • 18.10.19:08
    Terveys ja hyvinvointi

    Tutkijat löysivät keinoja särkyneestä sydämestä toipumiseen