Helsingin huumepoliisin entisen päällikön Jari Aarnion huume- ja virkarikosoikeudenkäynnin hovikäsittely alkoi tiistaina muun muassa osapuolten sanailulla rahasta.
Yli sadan päivän mittaiseksi venyneen käräjäkäsittelyn aiheuttamat kulut muodostavat osalle tuomituista melkoisen laskun, ja hovivaiheessa lasku voi kasvaa. Osa syytetyistä pitää kestämättömänä lompakolle syyttäjän tapaa rakentaa näyttö, jos he häviävät jutun myös hovissa.
– En halua olla täällä päivääkään enkä minuuttiakaan enemmän kuin tarvitsee. Päämieheni osalta takaisinmaksuvelvoite muodostaa kovemman rangaistuksen kuin seitsemän vuoden vankeustuomio, sanoi Aarnion rikoskumppanina käräjillä tuomitun Seija Kortekallio-Lammen puolustus.
Kulut Kortekallio-Lammen puolustajan palkkiosta olivat käräjillä noin 250 000 euroa.
Syyttäjän mukaan jutussa kaikki liittyy kaikkeen ja näyttö koostuu kokonaisuudesta, jossa puolustus voi joutua olemaan tarvittaessa paikalla useinkin.
Käräjäoikeus katsoi vuodenvaihteessa, että Aarnio on satojen kilojen huumekauppaa pyörittänyt Pasilan mies. Hänet tuomittiin törkeistä virka- ja huumerikoksista kymmenen vuoden vankeuteen. Hänellä on myös lainvoimainen kolmen vuoden tuomio niin sanotusta Trevoc-haarasta, joka koski Aarnion kaksoisroolia seurantalaitehankinnoissa poliisille.
Aarnio on kiistänyt rikokset.
2:10