Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Aarnio-uutisoinnista tunnettu Hesarin tähtitoimittaja Minna Passi siirtyy Suojelupoliisiin

Palkittu toimittaja Minna Passi siirtyy suojelupoliisiin.
Palkittu toimittaja Minna Passi siirtyy suojelupoliisiin.
Julkaistu 15.11.2018 15:01

Jarkko Sipilä

jarkko.sipila@mtv.fi

sipilamtv3

Helsingin Sanomien rikos- ja oikeustoimittaja Minna Passi siirtyy Suojelupoliisin. Hän aloittaa uuden työn joulukuun puolivälissä.

Passi on tullut tunnetuksi erityisesti huumepoliisin ex-päällikkö Jari Aarnion tapauksen uutisoinnista, jota hän on tehnyt HS:ssä yhdessä Susanna Reinbothin kanssa.

Parivaljakko on saanut työstään useita palkintoja. Aiheen tiimoilta on myös dramatisoitu Nelosella pyörivä tv-sarja Keisari Aarnio.

Passi siirtyy Supon viestintätiimiin viestinnän asiantuntijaksi. Uudet tehtävät liittyvät erityisesti ulkoiseen viestintään.

"Tiedustelumaailma on kiinnostanut pidempään"

Passi kertoo tehneensä rikosuutisointia nyt yli kymmenen vuotta.

– Tuli fiilis, että voisi tehdä jotain uutta. Alle nelikymppisenä tällainen on vielä mahdollista helpommin.

– Tiedustelumaailma on kiinnostanut minua pidempään. On hienoa opetella uusia asioita.

Passi kiittelee työpariaan Susanna Reinbothia ja koko HS:n toimitusta.

– Sitä kautta on tietysti myös haikea tunnelma.

HS:ssä jatkava Susanna Reinboth on onnellinen työparinsa puolesta.


– Olen onnellinen Minnan puolesta, mutta totta kai tuntuu haikealta. Yhteistyömme on ollut todella ainutlaatuista. Meidän kohdallamme yksi plus yksi on ollut enemmän kuin kaksi, Reinboth sanoo.

Useampi muukin toimittaja on siirtynyt viime vuosina valtion virkoihin. Esimerkiksi Supon viestintäjohtaja Jyri Rantala siirtyi uusiin töihin Yleisradiosta ja keskusrikospoliisin viestintäpäällikkö Anna Zareff MTV:stä.

Valtioneuvoston viestintäjohtaja Päivi Anttikosken tausta on HS:ssä ja MTV:ssä. Ulkoministeriön viestintäjohtaja Jouni Mölsä oli aiemmin HS:n ja BBC:n palveluksessa. Niin ikään Tullin viestintäjohtaja Mika Parkkonen oli aiemmin HS:ssä ja Nelosen uutisissa.

Lisää aiheesta:

Miikka Hujanen aloitti MTV:n uutena rikos- ja oikeustoimittajanaPalkittu toimittaja Rebekka Härkönen valittu MTV Uutisten uudeksi rikos- ja oikeustoimittajaksiVeteraanitoimittaja Kari Lumikero aloittaa MTV Uutisten Skandinavian-avustajana: "Olen vapaapalokuntalainen, joka on tarvittaessa valmiina""Aina se lähtö järkyttää": Ystävä ja kollega kuvailee aamulla kuollutta Iltalehden Olli Ainolaa tiedonhankinnan mestariksi, joka ei pitänyt itsestään meteliä, mutta liikkui kulisseissa kuin kala vedessäPuolustusministeri Niinistö kiistää yhä Ylen uutisen kaksoiskansalaisista – toimittaja uutuuskirjassa: Olen täysin varma lähteistäni, ministerin käytös huimaa päässäniVinkkimiehet: Keitä ovat Suomeen ulkomailta palanneet 20 taistelijaa?
SupoHelsingin SanomatToimittajatRikosTyö

Tuoreimmat aiheesta

Supo
  • 26.10.17:45
    Vakoilu

    Näin lottoamalla satumaisesti rikastuneen vakoojalegendan säätiö jakaa rahaa Suomen suojelijoille

  • 11.10.11:09
    KRP

    HS: Eläköitynyt supolainen rikastui lottovoitolla ja pyöritti tiedustelutoimintaa omaan piikkiinsä

  • 26.9.15:42
    Itäraja

    Supo itärajan yli tulleista venäläissotilaista: Yksittäistapauksia

  • 24.9.10:53
    Politiikka

    Hallituksessa reviirikiista suposta: Rantanen tyrmää Orpon väläytyksen

  • 16.9.16:32
    Eduskunta

    Supo poisti verkkosivuiltaan tekstiä väestönvaihtoteoriasta – esillä todennäköisesti tiedusteluvalvontavaliokunnassa