Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Aamulla julkaistaan historian painavin ilmastoraportti: Valtioita vaaditaan vähentämään päästöjään rajusti ja nopeasti

Merenpinnan nousemisen takia uppoamisvaarassa olevat saarivaltiot ovat vaatineet, että ilmaston lämpeneminen on pysäytettävä 1,5 asteeseen. Kuva Samoan saarelta.
Merenpinnan nousemisen takia uppoamisvaarassa olevat saarivaltiot ovat vaatineet, että ilmaston lämpeneminen on pysäytettävä 1,5 asteeseen. Kuva Samoan saarelta.Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 07.10.2018 21:35
Toimittajan kuva
Päivi Mäki-Petäjä

paivi.maki-petaja@mtv.fi

pmakipetaja

Huomisaamuna varhain julkaistava uusin ilmastoraportti vaatii päästövähennysten nopeaa kiristämistä. Raportissa hallitusten välinen ilmastopaneeli IPCC kertoo, onko ilmastonmuutosta mahdollista pysäyttää 1,5 asteen lämpenemiseen. Valtiot hyödyntävät raporttia ilmastonmuutoksen pysäyttämistä koskevassa päätöksenteossa.

Maailman johtavat ilmastotutkijat ja hallitusten edustajat ovat hioneet ilmastoraporttia Etelä-Koreassa. Raportin lähteenä ovat tuhannet tieteelliset tutkimukset ja sen laatimiseen ovat osallistuneet sadat ilmastotutkijat. Raporttia käytetään tieteellisenä pohjana ilmastoneuvotteluissa.

– Tämä on taatusti painavin raportti, mitä tieteilijöiltä on tähän saakka tullut. Toivotaan, että jossain vaiheessa ero tieteen sanoman ja poliittisen hitauden ja haluttomuuden välillä kurotaan kiinni, sanoo Suomen ilmastopaneelin puheenjohtaja, Helsingin yliopiston ympäristöekonomian professori Markku Ollikainen.

ilmastonmuutos
Maailman päästöt pitäisi vähentää nollaan vuoteen 2050 mennessä, jotta ilmaston lämpeneminen voisi pysähtyä 1,5 asteeseen.AFP / Lehtikuva

Päästöt nollaan vuoteen 2050 mennessä

Ennakkotietojen mukaan raportti vaatii valtioilta nopeita ja radikaaleja päästövähennyksiä, jotta ilmastonmuutos voitaisiin pysäyttää 1,5 asteeseen. Maailman hiilidioksidipäästöt pitäisi painaa nollaan vuoteen 2050 mennessä. Asiantuntijan mielestä Suomen pitäisi olla hiilineutraali vielä aikaisemmin, jo vuonna 2035.

– Suomi pystyy hyvin nopeasti vähentämään päästöjään puhdistamalla energiasektorin. Se tarkoittaa, että kivihiili ja turve pitää saada pois tuotannosta. Henkilöautoliikenteestä pitää tehdä päästötöntä ja siirtää ilmastokestävät biopolttoaineet raskaan liikenteen käyttöön. Tarvitsemme myös hiilinieluja. Se tarkoittaa, että pitää miettiä, kuinka metsiin sidotaan lisää hiiltä ja kuinka maatalouteen liittyviä maaperäpäästöjä vähennetään, luettelee Ollikainen Suomen päästövähennyskeinoja.

polttoaine tankkausProfessori Markku Ollikaisen mielestä olisi hyvä, jos kuluttajat voisivat esimerkiksi tankatessaan autoa valita polttoaineelle sellaisen hinnan, että se kattaisi käytettyjen päästöjen kompensoinnin.Lehtikuva

Kuluttajille keinoja päästöjen kompensointiin

Tavallisen kuluttajan käytössä olevat päästövähennyskeinot ovat Ollikaisen mielestä Suomessa vielä liian vähäisiä.

– Kuluttajat pystyvät vaikuttamaan päästöihinsä liikkumista ja ruokaa koskevilla valinnoilla. Meillä ei ole luotu kuluttajille mahdollisuuksia kompensoida päästöjään. Pääministeri Sipilä taisi mainita, että olisi hyvä, jos bensapumpulla voisi suoraan valita sellaisen hinnan polttoaineelleen, että se kattaisi käytettyjen päästöjen kompensoinnin. Tällaiset ratkaisut Suomesta puuttuvat ja niitä pitäisi luoda nopeasti, huomauttaa Ollikainen.

Intia Kerala tulvaJo 1,5 asteen lämpenemisestä seuraa sään ääri-ilmiöiden kuten tulvien yleistymistä, jäätiköiden sulamista ja merenpinnan nousua.

Jo 1,5 asteen lämpenemisellä vakavia seurauksia

Tiettävästi IPCC:n raportti varoittaa, että nykymenolla ilmasto lämpenee 1,5 asteella jo vuoteen 2040 mennessä. Jotta se vältettäisiin, päästövähennystavoitteita on kiristettävä paljon ja nopeasti. Valtioiden tähän mennessä antamat päästövähennyslupaukset johtavat kolmen asteen lämpenemiseen. Esimerkiksi EU:n tavoite 40 prosentin päästövähennyksistä vuoteen 2030 mennessä ei riitä.

– EU:n tulee ehdottomasti nostaa 2030 tavoitettaan. Siihen ei riitä ylimalkainen lupaus energiatehokkuuden kasvattamisesta vaan tavoitetta täytyy selkeästi kiristää, muistuttaa Ollikainen.

Jo 1,5 asteen lämpeneminen aiheuttaa vakavia seurauksia: jäätiköt sulavat, merenpinta nousee, sään ääri-ilmiöt yleistyvät, viljasadot pienenevät ja koralliriutat kuolevat. Mitä enemmän ilmasto lämpenee, sitä vakavammat ovat seuraukset.

Lisää aiheesta:

Ilmastopaneelin johtaja tunnustautuu optimistiksi: "Tämä olisi ollut käsittämätöntä vielä 10 tai 20 vuotta sitten"Uusi ilmastoraportti julki – maailman päästöt voidaan puolittaa vuoteen 2030 mennessä, mutta se vaatii täyskäännöstä ja hetiHiilipäästöt putoavat tänä vuonna dramaattisesti – pitkän aikavälin ennusteessa koronan vaikutus ilmastonmuutokseen vähäinenYK: maapallon lämpötila uhkaa nousta neljällä asteella, jos nykymeno jatkuu – "Me olemme epäonnistumassa kasvihuonekaasupäästöjen hillitsemisessä"Tiukka ilmastoraportti julki: Kaikki keinot käyttöön – muuten jäätiköt sulavat, ruoanlaitto vaikeutuu, merenpinta nousee ja lajeja häviääTutkijat: Pariisin sopimus hyvä alku, mutta ei vielä riitä – "Päästöt saatava jyrkkään laskuun"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 13:41
    Räjähdykset

    Hotellin edustalla iso räjähdys Joroisissa

  • 11:59
    Sää

    Marraskuu alkaa sääyllätyksellä: kaksinumeroisia lukemia!

  • 11:46
    Sää

    Lokakuun sää poikkesi tavanomaisesta: Jopa harvinaisia piirteitä

  • 11:29
    MTV Uutisextra

    Liikenneministeri Ranne: Näin hallitus puuttuu hämärään toimintaan takseissa

  • 07:14
    Finnair

    Finnair ei suostunut kuljettamaan pyörätuolia matkustamossa – asiakas syytti syrjinnästä