Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
14:41Rattijuopot tehovalvonnassaVideolla puhutaan rattijuoppojen tehovalvonnasta.Mediahub
Julkaistu 16.12.2018 12:10
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Itä-Suomen poliisin toissailtainen päivitys on herättänyt huvitusta sosiaalisessa mediassa. Ajatusvirheen takia sen on voinut ymmärtää halutessaan täysin väärin. Asiasta uutisoi ensimmäisenä Karjalainen-lehti.

Poliisin Facebookiin ja Twitteriin tekemä päivitys liittyi perjantain ja lauantain rattijuopumusvalvontamaratoniin.

Ihan kaikki ei kuitenkaan mennyt päivityksessä kohdalleen.


Siinä kirjoitettiin, että Pohjois-Savossa on puhallutettu iltapäivän ja illan aikana yhteensä 800 autoa, joista 4 on puhaltanut alle rattijuopumuslukeman. Yhtään rattijuoppoa ei sen mukaan oltu saatu kiinni.

Vääräleuat vauhdissa

Huolettomasti kirjoitettu teksti innosti lukijat kommentoimaan sen sisältöä ja siitä helposti syntyviä vääriä mielikuvia.

Sunnuntain puoleenpäivään mennessä päivitystä on kommentoitu lähes 200 kertaa. Tykkäyksiäkin se on kerännyt puolitoista tuhatta.

Kommenteissa ihmetellään muun muassa sitä, miksi poliisi puhalluttaa kuljettajien sijaan autoja, ja sitä, että poliisi ei ole saanut 796 rattijuoposta yhtään kiinni.

– No mutta sehän on aivan jokapäiväistä, että autot ovat alkoholin vaikutuksen alaisena liikenteessä. Mullakin on tuossa pihalla parin Saabin tankissa yhteensä noin 130 litraa viinaa, eräs kommentoija kirjoittaa.

"800 autoa puhallutettu, neljä puhalsi alle rattijuopumuslukeman" – Itä-Suomen poliisin tiedote huvittaa somessa: Mitäs nesteitä sielläpäin oikein autoille tarjotaan?


– Paljonkoha tämän tekstin kirjottaja on itte puhaltanu, yksi kirjoittaja ihmettelee.

Yhdelle kommentijalle tulivat päivityksestä mieleen muinaiset kaskut lukutaidottomista poliiseista.

– Jotenkin tuli vanha poliisivitsi (taisi olla Uunossa) mieleen, jossa toinen poliisi osasi lukea ja toinen kirjoittaa. Eli vaihtakaa parin kanssa hommia, hän ehdottaa.

– Ja vielä karkuunkin päässeet, jos kiinni saatuja ei ole, yksi Itä-Suomen poliisin Twitter-seuraaja kirjoittaa.

– Toivottavasti kirjoittaminen sujuu paremmin kuin puhalluttaminen, yksi vääräleuka toteaa.

– Mitäs nesteitä sielläpäin oikein autoille tarjotaan? Just kävin tyhjentää omasta autosta kaikki nesteet mitä on nauttinut ja sanoin et jos otat et aja... mokoma meni ja suuttui kun otin avaimetkin pois, värssyilee toinen.

Kirjoittaja pahoittelee virhettään

Alkuperäisen kommentin kirjoittanut Kuopion liikenneryhmän poliisi kiittää kommentoijia palautteesta  ja harmittelee virheitään.

– Äidinkieli on tärkein työkaluni ja sitten käytän sitä ajatuksissani miten sattuu. Kiitos palautteesta. Jatkossa puhallutan kuljettajia enkä autoja ja ilmaisen asiat selvemmin.


Virheeseen ja anteeksipyyntöön on suhtauduttu kommenttikentässä ymmärtävästi.

– Ville, saat anteeksi: tekevälle sattuu! Tää oli hauska – kiitos! Hyvää joulun odotusta Sinulle, yksi kommentoija vastaa poliisin anteeksipyyntöön.

Lisää aiheesta:

Helsinkiläisautoilija löysi autostaan häkellyttävän viestin jäteauton kuljettajalta: "Arvoisa kusipää…"Tällaista palautetta ylikomisario Dennis Pasterstein saa julkaisemistaan videoista – "Mielipiteitä riittää"Kokoontumisrajoituksista tiedottaessa kävi moka – Roope Salminen tulistui: "Ei voi olla mahdollista"Poliisin julkaisema kuva erikoisessa paikassa törröttävästä kameratolpasta herättää hilpeyttä ja kettuilua somessa: "Tie näyttää olevan normaalikunnossa"Kuopion poliisin uusi huumekoira ihastuttaa ihmisiä – Piripaavolla on edessään vaikea tehtäväKovat keinot käyttöön! Rattijuopot pakotetaan kuuntelemaan Nickelbackia
PoliisiRattijuopumusKuopioSosiaalinen mediaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Poliisi
  • 17:49
    Yhdysvallat

    FBI-johtajan väitetään lennättäneen tyttöystävänsä veronmaksajien rahoilla

  • 15:05
    Huijaukset

    Poliisi: Tampereen feikkiravintolaa operoitiin Afrikasta

  • 14:57
    Kadonneet

    Tämä mies matkusti Ilomantsiin ja katosi viikkoja sitten – oletko nähnyt häntä?

  • 14:49
    Onnettomuudet

    Kolmevuotias kriittisessä tilassa sairaalaan Espoossa – silminnäkijä kertoo mustasta Toyotasta

  • 12:58
    Lahti

    Lahdessa etsitty ampuja saatu kiinni