Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

80 koiraa tuotiin laittomasti Suomeen, rikoshyöty 200 000 euroa – Tulli paljasti salakuljetusvyyhdin

7:20Pentutehtailu kukoistaaEthän osta koiraa pentutehtaasta? Alkuperä voi olla järkyttävä (Huomenta Suomi 22.3.2018)
Julkaistu 19.07.2023 09:16

MTV UUTISET - STT

Pirkanmaalla asuva henkilö on myynyt laittomasti maahan tuotuja koiria ympäri Suomea muun muassa verkkokauppapaikoissa ja sosiaalisen median kautta, Tulli kertoo tutkinnassaan selvinneen.

Tullin tietojen mukaan koiria on tuotu maahan laittomasti muun muassa Ukrainasta, Unkarista, Espanjasta, Puolasta, Romaniasta ja Baltian maista.

Koiria on Tullin mukaan salakuljetettu maahan vuodesta 2017, painottuen erityisesti vuoteen 2022. Laittomalla toiminnalla epäillään ansaitun noin 200  000 euroa. Koiria on salakuljetettu noin 80. 

– Tutkinnassamme on selvinnyt, että Pirkanmaalla asuva henkilö on myynyt koiria muun muassa verkkokauppapaikoissa ja sosiaalisen median kautta ympäri Suomea. Haluammekin muistuttaa, että koiran ostajan on syytä selvittää lemmikin taustat erittäin huolellisesti, sillä laittomasti maahantuodun eläimen tunnistaminen voi olla vaikeaa. EU-alueelta tuodusta koirasta pitää ainakin vaatia TRACES-todistus nähtäväksi ja tarkistaa lemmikkipassista eläimen tiedot ja annetut rokotukset. Jos koira on tuotu EU:n ulkopuolelta, pitää siitä olla vähintään todistus eläinlääkinnällisestä rajatarkastuksesta eli ns. CHED-todistus. Ostaja voi syyllistyä laittomaan tuontitavaraan ryhtymiseen hankkimalla laittomasti maahantuodun koiran, summaa valvontajohtaja Hannu Sinkkonen Tullin tiedotteessa.

Lisää aiheesta:

Tulli: Suomeen tuotu laitonta lihaa Virosta ja Latviasta Naisen pakettiautosta löytyi 11 koiranpentua Helsingin satamassa – epäillään pentutehtailustaPoliisi varoittaa: Voit menettää lemmikkisi, jos nämä asiat eivät ole kunnossaPoliisi tutkii Venäjältä Suomeen koiranpentuja salakuljettanutta organisaatiotaSuomeen tuotiin suuri määrä lääkkeitä ja dopingaineita väärillä tiedoilla – Tulli epäilee 12 ihmistä rikoksistaPoliisi epäilee helsinkiläisnaista pentutehtailusta: 26 sairasta ja ulosteen tahrimaa koiraa jouduttiin lopettamaan – tarkasta, ostitko koirasi tältä naiselta
KoiratSalakuljetusRikos

Tuoreimmat aiheesta

Koirat
  • 11.12.13:06
    Lemmikit

    Näin bordercollie Meno jäljittää karanneen lemmikin

  • 10.12.08:35
    Huomenta Suomi

    Vuoden tullikoira Rico on löytänyt laukuista kamelinlihaa, sianpään ja pakastetun pingviinin

  • 7.12.17:01
    Lemmikit

    Ei ole lahjomista: Kokenut koiratutkija korjaa harhaluulon koirien kouluttamisesta

  • 4.12.11:51
    Lemmikkien vaivat

    Koira kävi "hammaskiven poistossa" pakettiautossa huoltoasemalla – eläinlääkäri joutui poistamaan 13 hammasta

  • 2.12.11:46
    Asuminen

    Vantaalaisen koirapuiston melu on liikaa – "Sijainti ei ole täysin optimaalinen"