Poliisi on ryöstötutkinnan yhteydessä paljastanut lukuisia huumausainerikoksia Pirkanmaalla Virroilla.
Virtain poliisi on tutkinut joulukuun ensimmäisenä päivänä tapahtunutta törkeää ryöstöä, jossa neljä henkilöä tunkeutui ruoveteläisen miehen asuntoon ja anasti sieltä television ja pelikonsolin. Myöhemmin omaisuus palautettiin omistajalleen.
Poliisi kertoo tiedotteessaan, että teosta epäiltynä otettiin kiinni kaksi miestä ja kaksi naista. Epäillyt ovat Virroilta, Sastamalasta ja Soinista. He ovat syntyneet 80- ja 90-luvulla.
Teon motiiviksi on paljastunut 40 euron velka. Asiaa on tutkittu törkeänä ryöstönä, törkeänä kotirauhan rikkomisena, ampuma-aserikoksena ja ampuma-aserikkomuksena.
Rikossuma paljastui
Tutkinnan yhteydessä poliisi paljasti myös 16 huumausainerikosta yhteisoperaatiossa, joka järjestettiin tammikuun loppupuolella pääosin Virtojen ja Ruoveden alueella.
Operaatioon osallistui Virtain poliisin lisäksi poliiseja Jyväskylästä, Keuruulta, Tampereelta ja Sastamalasta. Operaation aikana takavarikoitiin erilaisia huumausaineiden käyttövälineitä ja vähäisiä määriä huumausainetta.
Ruoveteläisessä asunnosta paljastui kannabiskasvattamo.
Operaation aikana poliisi teki 10 kotietsintää ja vei useita ihmisiä kuulusteluihin.

