Merkittävin jäätiköiden sulamiseen vaikuttava tekijä on maapallon keskilämpötilan nousu.
Perun Andeilla sijaitsevien vuoristojäätiköiden pinta-alasta yli puolet on hävinnyt ilmastonmuutoksen vuoksi edeltävien kuuden vuosikymmenen aikana, kertovat uutistoimistot AFP, AP ja Reuters.
Viimeisimpien mittausten perusteella jäätiköt ovat vetäytyneet vuoden 1962 jälkeen kaikkiaan noin 1 350 neliökilometrin verran. Mittaustuloksista kertoo kansallinen jäätikkö- ja ekosysteemitutkimuksen instituutti (INAIGEM).
Perussa sijaitsee noin 70 prosenttia maailman trooppisten alueiden jäätiköistä.
– Trooppiset jäätiköt ovat erittäin tärkeitä ja kiinnostavia, koska ne ovat erinomaisia ja herkkiä ilmastonmuutoksen indikaattoreita, instituutti kertoo AFP:n mukaan.
Selvityksessä kerrotaan, että neljän edellisen vuoden aikana on sulamisen vuoksi muodostunut tai alkanut muodostua toistasataa laguunia ja jäätikkölaguunien määrä on kasvanut liki 8 500:aan. Laguunit levittäytyvät noin tuhannen neliökilometrin alueelle.
Puolet vesivarannoista hävinnyt
INAIGEM:n jäätikkötutkimuksen johtaja Jesus Gomez kertoo AP:lle, että merkittävin jäätiköiden sulamiseen vaikuttava tekijä on maapallon keskilämpötilan nousu. Gomezin mukaan ilmaston lämpeneminen kiihdyttää jäätiköiden vetäytymistä erityisesti trooppisilla alueilla.
