Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yli 400 asuntoa, elämyspuisto ja valmius jopa metroyhteydelle Helsingin keskustaan – MTV Uutiset kurkisti Pohjoismaiden suurimman kauppakeskuksen työmaalle

MTV
Julkaistu 05.09.2019 18:12
Toimittajan kuva
Päivi Mäki-Petäjä

paivi.maki-petaja@mtv.fi

pmakipetaja
Toimittajan kuva

Sanna Ketola

sanna.ketola@mtv.fi

Helsingin Pasilassa liikkuneet ovat päässeet todistamaan massiivisen kauppakeskuksen rakentamisoperaatiota. Liiketilojen määrällä mitattuna Pasilan juna-aseman päälle nouseva Tripla on Pohjoismaiden suurin kauppakeskus.

Kauppakeskus Triplaan rakentuu kokonaisuudessaan 250 liikettä, yli 400 asuntoa ja kolme toimistotaloa kattavat yhteensä 50 000 neliömetriä toimistotilaa. Paikalle rakennetaan lisäksi muun muassa seurakuntatalo, elokuvateatteri, musiikkimuseo ja elämyspuisto.

Triplaan rakentuu myös Suomen suurin päivittäistavaratarjonta.

Triplan hankejohtaja Tapio Salo kertoo MTV Uutisille, että rakennushankkeen kokonaisarvo on noin 1,5 miljardia euroa. Se on mittakaavassaan Suomen suurin rakennushanke, ellei ydinvoimaloita oteta huomioon.

– Ihan kunnon kokoinen työmaa, Salo toteaa.

KUVA

Työllistää jopa 7 000 henkilöä

Kaikki alkoi start up -yrityksestä kuusi vuotta sitten. Tuolloin projekti työllisti yhden työntekijän. Työntekijävahvuus on kuudessa vuodessa muuttunut paljonkin.

– Tällä hetkellä työntekijöitä on noin 2 300 päivässä.

Salo arvioi, että valmis kauppakeskus tulee työllistämään noin 6 000–7 000 työntekijää.

– Toivotaan, että kaikki viihtyvät, kun tila on valmis. Uskomme, että tämä on hyvä työympäristö.

Liki kaikki liiketilat vuokrattu

YIT:n Kaupallinen kehitysjohtaja Pirjo Aalto kertoo, että liiketilavuokralaiset hyllyttävät tavaroita paraikaa liikkeiden ja päivittäistavarakauppojen hyllyille.


Liiketiloista on vuorattu noin 96 prosenttia. Aalto on tyytyväinen liiketilojen vuokrausasteeseen.

– Parisenkymmentä pientä tilaa vielä löytyy.

KUVA

Valmius metroyhteydelle Helsingin keskustaan

Pasilassa sijaitsevaan Triplaan on rakennettu jopa valmius metroyhteyteen Helsingin keskustaan on rakennettu. Metron käyttöönottoa asiakkaat saavat kuitenkin odottaa vielä tovin.

– Metroasemaa en lupaa noin 30 vuoteen, mutta valmius metroa varten on, Aalto kertoo.

Aallon mukaan noin 7 000 neliömetrin kokoinen metroasema luodaan sen sijaan aktiiviseksi elämyskeskukseksi, jossa asiakkaat voivat harrastaa muun muassa rantalentopalloa ja sisäsurffausta.

Vahva usko aikataulussa pysymiseen

Hankejohtajana toimivan Salon mukaan rakennustyömaalla on aina omat haasteensa, mutta massiivisen Triplan rakennusaikatauluissa on kuitenkin pysytty, ja tullaan pysymään.

– Tekemistä on vielä, mutta pala kerrallaan saadaan tiloja valmiiksi. Avaamme niin kuin on suunniteltu.

KUVA

Avajaiset reilun kuukauden päästä

Kauppakeskuksen avajaisia vietetään reilun kuukauden päästä, 17. lokakuuta.

Aalto kuvailee tulevaa avauspäivää huimaksi juhlapäiväksi. Suurimpana tapahtumana Aalto pitää myymälöiden avaushetkeä.

– Siinä vaiheessa me hengähdämme ja katsomme, mitä olemme saaneet aikaiseksi, Aalto hymyilee.

Lisää aiheesta:

Tästä kohauttaneessa Suvilahti-hankkeessa on kyse – Mikko Leppilampi pitää yleisön reaktiota ymmärrettävänä: "Mukana tulee vastuu, joka täytyy kantaa"Rivitaloasunto vaihtui Suomen korkeimpaan kerrostaloon – Tammisia ei korkeanpaikankammo vaivaa: "Tätä on odotettu" Helsinkiin kaavaillun city-Ikean ensimmäiset havainnekuvat julki: Moottoritien päälle suunnitellun tavaratalon yhteyteen liiketiloja ja hotelli – "Sinisestä laatikosta ei ole kysymys"Helsingin uusin kauppakeskus Mall of Tripla aukeaa Pasilassa – mutta miksi sen nimi on englanninkielinen?Miksi osa tiloista on vielä tyhjillään? 500 miljoonaa euroa maksanut kauppakeskus Redi aukeaa torstaina Video ja kuvat: Näin tuttu maamerkki Pasilan asema hajoaa palasiksi – ja nousee uuteen kukoistukseen
HelsinkiRakentaminenSuomiPohjoismaatTriplaKauppakeskuksetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Helsinki
  • Eilen15:08
    Seksuaalirikokset

    16-vuotiasta skuuttikuskia epäillään useista seksuaalirikoksista Helsingissä

  • Eilen11:59
    Julkinen liikenne

    Näin ratikkaliikenne muuttuu Helsingissä

  • Eilen09:59
    Taide

    Valtavan kokoelman kerännyt mesenaatti patistaa suomalaistaiteilijoita maailmalle

  • Eilen05:15
    Ukrainan sota

    Ukrainan ilmahälytykset näkyvät Helsingissä – tästä on kyse

  • 2.11.10:52
    Arkkitehtuuri

    Helsinkiä pääsee ihailemaan nyt uudesta paikasta – alla vilistää päivittäin neljännesmiljoona ihmistä