Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yli 20 000 suomalaista on tänään meikittä

Yli 20 000 suomalaista on tänään meikittä. Malli Anne Kukkohovi on yksi heistä!
Yli 20 000 suomalaista on tänään meikittä. Malli Anne Kukkohovi on yksi heistä!Lehtikuva
Julkaistu 06.09.2012 08:58(Päivitetty 05.03.2013 15:41)

Meikitön päivä on Joutsenmerkin kampanja ympäristöystävällisemmän kosmetiikan puolesta, sitä vietetään torstaina 6. syyskuuta. Mukaan oli keskiviikkona 5.9. ilmoittautunut jo lähes 20 000 osallistujaa.

Meikittömän päivän avulla Joutsenmerkki haluaa kiinnittää huomiota siihen, että kaikilla kulutusvalinnoilla on suora merkitys ympäristön hyvinvointiin. Kampanjan kasvoiksi on lupautunut Huippumalli haussa -ohjelmastakin tuttu kauneusalan ammattilainen Anne Kukkohovi.

Meikitön päivä -kampanjaan osallistuu mm. Huippumalli haussa -ohjelman juiontaja Anne Kukkohovi. Anne Kukkohovi pesi meikkejään pois kasvoilta Helsingissä tiistaina 4. syyskuuta 2012.

Anne Kukkohovi pesee meikkejään pois kasvoilta.Lehtikuva

Anne Kukkohovi ilman meikkiä Helsingissä tiistaina 4. syyskuuta 2012.Upea aikuinen nainen, Anne Kukkohovi, ilman meikkiä!Lehtikuva

Anne Kukkohovi ilman meikkiä Helsingissä tiistaina 4. syyskuuta 2012.Anne KukkohoviLehtikuva

– Kampanja on taaskin onnistunut yli odotustemme. Tänä vuonna olemme saaneet aikaan enemmän keskustelua kosmetiikan ympäristöystävällisyydestä, mikä on kampanjan perimmäinen tarkoitus. Myös media – lehdet, radio, TV – on kiitettävästi osoittanut kiinnostusta kampanjaa kohtaan. Esimerkiksi Radio SuomiPOPin iltapäivä samoin kuin Radio Novan Konttori on meikitön huomenna, kertoo Ympäristömerkinnän markkinointipäällikkö Sini Sittnikow.

Kampanjapäivän jälkeen tapahtumasta koostetaan kirja, johon kuvataan ja haastatellaan osallistujia, bloggaajia ja tunnettuja suomalaisia. Kuvattavat saavat kirjassa kertoa, mitä ajatuksia Meikitön päivä heissä herätti. Julkisuuden henkilöistä mukana Annen Kukkohovin lisäksi ovat mm. Minna Kauppi, Sanna Stellan, Anna Perho ja Sara Sieppi. Myös Globe Hopen perustaja Seija Lukkala on lupautunut kuvattavaksi. Kuvista suunnitellaan myös näyttelyä.

Vuoden 2011 Meikittömään päivään osallistui kaikkiaan 38 244 suomalaista. Vuoden 2012 päivään oli keskiviikkona 5. syyskuuta ilmoittautunut jo lähes 20 000 osallistujaa.

Jos et ole täysin valmis luopumaan meikistä, ota vinkkejä luonnolliseen lookiin Kauneusvinkit-sivuilta!


AVA

Lähde: STT

Kuvat: STT, Lehtikuva

Lisää aiheesta:

Onko tämä käytös pomolta sopimatonta? Kysely paljastaa työntekijöiden mietteet: "Yllättävä tulos"Miksi pissa haisee makealle? Urologi kertoo, mitä virtsan haju voi kertoaEturauhassyöpä on miesten yleisin syöpä – näitä oireita tulee tarkkailla: "Syy kannattaa aina selvittää"ViikkohoroskooppiNäin suomalaiset muuttaisivat lapsilisää – "Poika, 17, käy jatkuvasti jääkaapilla"Jäikö tortillalettuja yli? Tinsku vinkkaa käyttötavan, jota et ehkä ole hoksannut
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 12:58
    Työelämä

    Onko tämä käytös pomolta sopimatonta? Kysely paljastaa työntekijöiden mietteet: "Yllättävä tulos"

  • 10:27
    Sairaudet ja taudit

    Miksi pissa haisee makealle? Urologi kertoo, mitä virtsan haju voi kertoa

  • 06:48
    Syöpä

    Eturauhassyöpä on miesten yleisin syöpä – näitä oireita tulee tarkkailla: "Syy kannattaa aina selvittää"

  • 00:00
    Horoskooppi

    Viikkohoroskooppi

  • Eilen19:21
    Raha

    Näin suomalaiset muuttaisivat lapsilisää – "Poika, 17, käy jatkuvasti jääkaapilla"