Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ylen hallituksen puheenjohtaja: Ulkopuolista selvitystä ei tehdä, eikä sellaiselle ole tarvetta

Lehtikuva
Julkaistu 26.01.2017 17:06(Päivitetty 26.01.2017 19:07)

MTV UUTISET - STT

Ulkopuolista Yle-selvitystä ei tehdä, sillä sille ei ole tarvetta, kertoi Ylen hallituksen puheenjohtaja Thomas Wilhelmsson STT:lle. 

Ylen hallitus katsoi torstaisessa kokouksessaan riittäväksi, että Julkisen sanan neuvosto (JSN) käsittelee sille tulleet kantelut Ylen uutisoinnista. JSN antaa päätöksen helmikuussa. 

Wilhelmssonin mukaan Sipilä-uutisoinnista syntynyt kohu oli hyödyllinen, sillä se selvensi asioita Ylessä sekä poliitikkojen kohdalla. Uutis- ja ajankohtaistoiminnan organisaatiouudistus oli Wilhelmssonin mukaan lähtenyt "selvästi toimimaan" ja ilmapiiri on paranemaan päin. 

Seuraavassa kokouksessaan hallitus käsittelee henkilöstön hyvinvointimittauksessa esille tullutta tyytymättömyyttä, joka liittyy Wilhelmssonin mukaan muun muassa organisaation monimutkaisuuteen.  

Lisää aiheesta:

Ylen hallitus: Merkittäviä riippumattomuuteen vaikuttaneita painostusyrityksiä ei ole ilmennytYlen hallituksen Wilhelmsson: "Jääskeläisen lopullinen eropäätös syntyi nopeasti"Ylen hallituksen puheenjohtaja: Odotamme esitystä organisaation keventämisestä – "jotkut asiat ovat ehkä liian suuria"Ylen hallituksen pj: Toimitusjohtajalla ja päätoimittajalla yhä hallituksen luottamus – irtisanoutumisia ei kommentoidaToimitusjohtaja Kivinen kuulee yleläisiä ja päättää toimenpiteistä: "Otan tilanteen vakavasti"Ylen hallituksen puheenjohtaja: Vastaava päätoimittaja Jääskeläinen nauttii luottamusta
Sipilä-kohuKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sipilä-kohu
  • 19.08.202219:05
    Politiikka

    Sanna Marin joutui osaksi ministerikohujen jatkumoa: Nämä skandaalit ovat puhuttaneet 2000-luvulla – valtaosa johtanut eroon

  • 29.05.201721:06
    Kotimaa

    Atte Jääskeläinen jätti Ylen tänään – miten tähän päädyttiin?

  • 29.05.201719:38
    Kotimaa

    Ylen pääluottamusmies: Eroa kohti oli kuljettu jo jonkin aikaa

  • 29.05.201718:12
    Kotimaa

    Jääskeläiselle maksetaan kuuden kuukauden palkka irtisanomisajalta

  • 29.05.201717:37
    Kotimaa

    Tutkija: Ylen johtamisongelmat ovat Jääskeläistä syvemmällä – "Ei voi olla päätoimittaja, joka lobbaa samaan aikaan poliitikoilta rahaa"