Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yleisurheilupomo tukee dopingvilpistä syytettyä yhdysvaltalaissprintteriä – "Olisi hyvä asia urheilulle, jos hän voittaisi MM-kultaa"

Sebastian Coe puolustaa Christan Colemania.
Sebastian Coe puolustaa Christan Colemania./All Over Press
Julkaistu 26.09.2019 22:03

MTV URHEILU – STT

Kansainvälisen yleisurheiluliiton puheenjohtaja Sebastian Coe antoi torstaina tukensa yhdysvaltalaiselle pikajuoksijalle Christian Colemanille, jota on syytetty ennen perjantaina alkavia MM-kilpailuja dopingvilpistä.

–  Kyllä, se olisi hyvä asia urheilulle, jos Christian Coleman voittaisi 100 metrin maailmanmestaruuden, Coe sanoi.

Dohassa 100 metrin juoksun ennakkosuosikkina oleva Coleman jäi kolme kertaa testaamatta puutteellisten olinpaikkatietojen vuoksi, mutta hän onnistui vakuuttamaan Yhdysvaltain antidopingtoimisto Usadan siitä, että kolme tapausta eivät osuneet yhden vuoden sisään.

Coleman jäi tavoittamatta 6. kesäkuuta 2018, 16. tammikuuta 2019 ja 26. huhtikuuta 2019. Coleman kuitenkin sai läpi tulkintansa, jonka mukaan tapauksista ensimmäisen tulkittiin tapahtuneen 1. huhtikuuta 2018. Näin ollen olinpaikkatietojen laiminlyönnit eivät mahtuneet yhden vuoden sisään.

–  Olinpaikkatietojärjestelmä on erittäin tärkeä osa sodassa dopinghuijareita vastaan. Jokainen urheilija ymmärtää asian vakavuuden. Jos urheilija jättää testin väliin, pitäisi sen soittaa hälytyskelloja, Coe totesi.

Coleman on kieltänyt tehneensä mitään väärää ja painotti aiemmin tässä kuussa, ettei ole koskaan ottanut suorituskykyä parantavia aineita eikä tekisi koskaan niin.

Useat urheilijat ovat kritisoineet sääntöjä, joka antoi Colemanille vapauden kilpailla MM-areenalla. Coe kertoi, että yleisurheilun kattojärjestö IAAF sekä maailman antidopingpomot ovat viime päivinä tarkastelleet säännön mahdollisia porsaanreikiä.

–  Meidän täytyy kuitenkin myös suojella urheilijoiden mainetta, Coe muistutti heti perään. 

Lisää aiheesta:

Maailman nopein mies yritti paeta dopingtuomiota – tuore päätös paljastaa, kuinka nololla tavalla Christian Colemanin puolustus kaatuiSatasen MM-voittaja Christian Coleman raivoaa kilpailukiellostaan: "Koputitte, kun olin jouluostoksilla viiden minuutin päässä"Jamaikan sprintterilupausta uhkasi 4 vuoden dopingpanna – mitään ei tullut: "Huoltaja antoi tabletteja"Dopingepäilyihin joutunut pikajuoksijatähti vaatii anteeksipyyntöä – "Ei tällaiselle voi laittaa hintalappua"Päätös pitää! Antidopingtoimisto Wada ei valita pikajuoksutähden vapautumisestaVenäjä ja IAAF turhautuneen olympiamitalistin tähtäimessä – "Järkyttävää!"
MM-yleisurheiluYleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-yleisurheilu
  • 3.10.10:25
    Yleisurheilu

    Suomalaispettymys MM-kisoissa – "Olisi ollut mitali otettavissa"

  • 23.9.08:40
    Yleisurheilu

    MM-Tokiossa jysähti ennätys – Suomi jäi osattomaksi

  • 22.9.18:01
    Yleisurheilu

    MM-yleisurheilussa säväyttänyt pikkuvaltio ilakoi – presidentiltä huima lupaus kansalle

  • 22.9.13:09
    Yleisurheilu

    Supertähden vaimolta raju purkaus MM-kiekkokaaoksesta – sääntömuutosta vaaditaan: "Liian vaarallista"

  • 22.9.07:02
    Wilma Murto

    Kommentti: Kumpi oli pahempi MM-floppi, Wilma Murto vai Oliver Helander?