Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yle: Kuopion kouluiskun kuolonuhri oli ukrainalaissyntyinen nainen

2:52Kuopion epäilty surmaaja oli yksinäinen jo lukiossa – samassa rapussa asunut henkilö kertoi huolestuneensa:"On vaikuttanut siltä, että kaikki asiat ei varmaan ole ihan hyvin"
Julkaistu 02.10.2019 16:19

Elise Tykkyläinen

elise.tykkylainen@mtv.fi

Ylen tietojen mukaan Kuopion kouluiskun kuolonuhri on nuori ukrainalaissyntyinen nainen. Uhri asui Kuopiossa puolisonsa kanssa ja opiskeli Savon ammattiopistossa. Yle kertoo saaneensa tiedoilleen vahvistuksen kahdesta eri lähteestä, mutta keskusrikosrikospoliisi ei vielä vahvista uhrin henkilöllisyyttä, ikää tai syntyperää.

Hyökkäyksessä loukkaantui yhteensä kymmenen henkilöä, joista yksi on epäilty tekijä. Poliisi käytti asetta ottaessaan epäiltyä kiinni, mutta ei ole tarkentanut, mihin ruumiinosaan laukaukset osuivat. Loukkaantuneiden joukossa on myös epäiltyä kahdesti ampunut poliisi. Muut loukkaantuneet ovat koulun oppilaita ja henkilökuntaa.

Epäilty ja yksi uhreista ovat vakavasti loukkaantuneita. Kuopion yliopistollinen keskussairaala kertoi illalla, että toinen vakavasti loukkaantuneista on kriittisessä tilassa, ja toisen tila on vakaa.

Kuopion hyökkäyksessä vakavasti loukkaantuneiden tila vakaa – neljä loukkaantunutta pääsi jo kotiin

Osastohoidossa on neljä lievemmin loukkaantunutta potilasta, joilla on leikkaushoitoa vaativia vammoja. 

Kuopion yliopistollisen sairaalan johtajaylilääkäri Antti Hedmanin mukaan uhrit ovat iältään 15–50-vuotiaita. Seitsemän heistä on naisia. Keskusrikospoliisi ei vahvista loukkaantuneiden sukupuolta, ikää tai henkilöllisyyttä tässä vaiheessa.

Loukkaantuneilla on viiltohaavoja ja murtumia, jotka syntyivät, kun he olivat yrittäneet puolustautua tekijältä. 

Lisää aiheesta:

Mies yritti tappaa kolme sattumanvaraista uhria Järvenpäässä, epäilee poliisiPoliisi on puhuttanut Kuopion kouluhyökkäyksestä epäiltyä ensimmäisen kerranNämä asiat Kuopion kouluiskusta tiedetään nyt – nämä kysymykset yhä aukiMediat: Kuopion kouluhyökkäyksessä loukkaantuneet pääosin naisia – nuorin uhri 15-vuotiasPoliisi sai epäillyn kiinni kahdeksassa minuutissa, sairaalaan suuronnettomuushälytys – näin Kuopion kouluisku eteniKuopion yliopistollisessa sairaalassa kymmenen koulupuukotuksessa loukkaantunutta, joukossa myös epäilty tekijä
KuopioSairaalat ja hoitolaitoksetKuopion kouluiskuVäkivaltaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kuopio
  • ma14:08
    Pelastuslaitos

    Lietevaunu kaatui ojaan Kuopiossa

  • 12.10.18:59
    Kaisa Juuso

    Hyvinvointialuepomo vastaa ministeri Juuson esittämään arvosteluun ikäihmisten palvelujen heikentämisestä

  • 12.10.18:55
    Junat

    Oksa aiheutti häiriön Savon radalla – liikenne palaa normaaliksi

  • 7.10.16:36
    Väkivaltarikokset

    Rajua väkivaltaa Kuopiossa: Oikeuden mukaan 17-vuotias ei yllyttänyt toista nuorta murhan yritykseen

  • 1.10.15:17
    Väkivaltarikokset

    Kuopion palkkamurhavyyhti punnittiin käräjillä – yksi joutui vankilaan