Sosiaali- ja terveysministeriön strategiapäällikkö Pasi Pohjola arvioi Ylen haastattelussa lähes kaikkien kriteerien täyttyvän koronatoimien hätäjarrusta vetämiseen. Tällä mekanismilla hallitus kiristäisi rajoituksia tuntuvasti.
Mikäli hätäjarrusta vedettäisiin, ei rajoituksia välttämättä voisi kiertää enää edes koronapassilla. Tämä vähentäisi myös rokotettujen tai tuoreella negatiivisella testillä liikkuvien kohtaamisia esimerkiksi ravintoloissa.
– Hätäjarrun avulla on mahdollisuus kiristää yleisötilaisuuksia ja tilojen käyttöä. Tarvittaessa jopa sulkea tiloja määräajaksi. Ja mikäli se on välttämätöntä, valtakunnallisesti tai alueellisesti voitaisiin estää koronapassin käyttö rajoitusten vaihtoehtoisena toimena, Pohjola toteaa Ylen haastattelussa.
Hätäjarrun vetäminen edellyttää muun muassa vaikeutunutta tautitilannetta, heikentynyttä rokotevastetta, uuden virusmuunnoksen riskiä ja sairaanhoidon vaikeutunutta tilannetta.
Uuden virusmuunnoksen roolissa on omikron, joka on levinnyt huolestuttavalla tavalla kuluneen muutaman viikon aikana. Pohjolan mukaan omikronin ominaisuuksista ei vielä ole riittävästi tietoa ja siitä ei voida vielä sanoa mitään konkreettista.