Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yksi kuva kertoo Yhdysvaltojen merkityksestä Suomelle – miten sen käy Trumpin tullisodassa?

0:51Näihin tuotteisiin Trumpin kauppasota voisi vaikuttaa suomalaiskuluttajalleVIDEO: Näiden tuotteiden hinnassa Trumpin kauppasota voi näkyä suomalaiskuluttajalle.
Julkaistu 03.02.2025 17:23
Toimittajan kuva
Leo Jaakkonen

leo.jaakkonen@mtv.fi

EU:ssa pelätään nyt Trumpin tulleja. Ne iskisivät väistämättä myös Suomeen.

Euroopassa ja Suomessa odotetaan nyt jännityksellä, millaisia tulleja Yhdysvaltain presidentti Donald Trump asettaa ja milloin.

– Trump on ennalta-arvaamaton. Emme tiedä, tuleeko EU:lle tullit huomenna vai kahden kuukauden päästä. Mutta varmasti sieltä tulee jotain, sanoo Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n kauppapolitiikan johtaja Timo Vuori MTV Uutiset Liven haastattelussa.

Vielä on epäselvää, millaisista tulleista olisi kyse. Mahdollisuus on Vuoren mukaan yleiseen tullitasoon, esimerkiksi 20 prosentin tulleihin kaikelle tuonnille EU:sta Yhdysvaltoihin. Toinen vaihtoehto ovat toimialakohtaiset tullit esimerkiksi auto- ja lääketeollisuuteen.

Lauantaina Trump määräsi kaikille Kanadasta ja Meksikosta tuotaville tavaroille 25 prosentin tullimaksut. Poikkeuksena ovat Kanadan energiatuotteet, joiden tuontitulliksi tulee 10 prosenttia. Samalla Trump päätti 10 prosentin tulleista Kiinan-tuonnille.

Lue myös: EK:n asiantuntija Trumpin kauppasodasta: "Jos on tällaisia ystäviä, niin mihin enää vihamiehiä tarvitaan"

Yhdysvallat Suomelle tuiki tärkeä

Yhdysvallat on Suomen tärkein kauppakumppani tavaroiden ja palveluiden arvossa mitattuna. Tilastokeskuksen mukaan vuoden 2023 viennin arvo Yhdysvaltoihin oli 15,5 miljardia euroa.

Tavaraviennin arvo Yhdysvaltoihin oli viime vuonna noin 8,5 miljardia euroa, mikä on yli kaksinkertaisesti tuontiin verrattuna. Se tekee Yhdysvalloista Suomen kolmanneksi tärkeimmän vientimaan pelkästään tavaraliikenteen osalta.

Yhdysvaltojen merkitys Suomen viennille on kasvanut huimaa tahtia viime vuosina. Tullin tilaston mukaan vuonna 2022 tavaraviennin arvo Yhdysvaltoihin nousi peräti yli 67 prosenttia ja kasvoi edelleen viime vuonna.

0302 USA-Suomi vienti ja tuonti graafiKuva sen kertoo: Suomen kauppatase Yhdysvaltoihin on rutkasti ylijäämäinen, kertoo Tullin tilasto.MTV

Suomen tilastoa katsoessa huomaa nopeasti, että niin sanottu kauppatase on Suomen osalta ylijäämäinen. Kyse on siitä, että Suomi vie Yhdysvaltoihin huomattavasti enemmän kuin sieltä tuodaan.

Säästyykö Suomi pahimmalta?

Suomessa on Vuoren mukaan noin 3 400 yritystä, jotka vievät suoraan Yhdysvaltain-markkinoille.

Suomesta viedään Yhdysvaltoihin paljon erityisesti lääketeollisuuden koneita ja laitteita, kemianteollisuuden tuotteita ja yrityshuoltotoiminnan palveluita. Vielä ei kuitenkaan tiedetä, mille aloille tullit pahiten iskisivät.

Lue myös: Orpo Trumpin aikeista asettaa EU:lle tuontitulleja: Hyvin vakava tilanne

Vuori näkee mahdollisuuden, ettei Trumpin tullit vaikuttaisi suomalaisyrityksiin niin paljoa kuin ehkä pelätään. Näin kävisi silloin, jos amerikkalaisyrityksillä ei olisi korvaavaa paikallista vaihtoehtoa suomalaisille tuotteille ja yritykset olisivat valmiita maksamaan tullimaksut.

– Tämä kaikki vaikuttaa siihen, jatkuuko meidän vientimme tulleista huolimatta samanlaisena. Epäilen. Jos tullit tulevat, niin totta kai meidän vientimme ottaa iskuja vastaan ja valitettavasti me siitä myös kärsimme, Vuori sanoo.

Yritykset panostavat Yhdysvaltoihin

Ainakaan vielä Trumpin valtaannousu ei ole suomalaisyrityksiä säikäyttänyt.

Vuori mainitsee EK:n tammikuisen vientibarometrin, jonka mukaan Yhdysvaltain-markkinoilla toimivista yrityksistä 25 prosenttia ilmoittaa lisäävänsä liiketoimintaa siellä.

– Yritykset näkevät pitkäjänteisesti yli tämänkin (Trumpin) vaalikauden, että Yhdysvaltain dynaamisessa kasvumarkkinassa kannattaa olla.

Onko kauppasota jo käynnissä ja mitä Trump tulleillaan tavoittelee? Kuuntele koko haastattelu alla olevalta videolta.

12:01Millainen kolaus Trumpin tullit olisivat Suomelle?Näin EK:n kauppapolitiikan johtaja Timo Vuori arvioi mahdollisen kauppasodan vaikutuksia Suomelle.

Lue myös: Kommentti: Tosiasioiden kertominen oli liikaa Orpolle – veti alaisensa karusti kölin ali

Lisää aiheesta:

Miten käy Suomen viennin, jos USA lätkäisee tappotullit? Näin EK arvioiUSA kestää täyden kauppasodan paremmin kuin EU, Suomi on kärsijöiden kärkipäässä: "Syytäkin olla huolissaan"Tätä on USA:n ja Suomen välinen kauppa ennen tullisotaa – korvaavat kauppakaverit jo mielessäUSA:n jättitullit: Suomi yksi EU:n suurimmista kärsijöistä – historiallisen "hurjaa menoa"Ville Tavio: Trumpin tullit tulevat Suomelle kalliiksi10 vastausta kauppasodasta: Näin Trumpin tullit iskevät
KauppasotaDonald TrumpYritykset ja bränditUlkomaatMTV Uutiset LiveTalous

Tuoreimmat aiheesta

Kauppasota
  • Eilen15:58
    Marimekko

    Tukkumyynti nosti Marimekon tulosta – liikevoitto kasvoi 14 prosenttia

  • to16:10
    Euroopan keskuspankki EKP

    EKP jätti ohjauskorkonsa ennalleen

  • to12:41
    Kiina

    Risto E. J. Penttilältä raju arvio: Kiina "pelaa" Trumpia

  • to05:53
    Donald Trump

    Trump ja Xi tapasivat: Kauppasodassa välirauha – USA aloittaa taas ydinasekokeet

  • ke18:15
    Suomi

    Näin Trumpin ja Xin tapaaminen näkyy suomalaisten lompakoissa