Yhdysvalloissa puolustusministeriö on ilmoittanut peruvansa maan Meksikon vastaiselle rajalle rakentuvan muurin rakennushankkeita.
Ministeriö keskeyttää muurinrakennusprojekteja, joita maan edellinen presidentti Donald Trump määräsi sen rahoittamaan sotilaalliseen toimintaan ja hankintoihin varatuista määrärahoista. Trumpin käskystä muurin rakentamiseen ohjattiin miljardeja dollareita puolustusministeriön rahoituksesta.
Yhdysvaltain nykyinen presidentti Joe Biden ilmoitti muurinrakennuksen keskeytyksestä astuttuaan virkaan tammikuussa.
2:03Yhdysvalloissa paikalliset katsovat presidentti Joe Bidenin rikkoneen lupauksensa Meksikon muurin pysäyttämisestä.
Uutiskanava CNN:n mukaan Yhdysvaltain ja Meksikon rajalle on rakennettu erimittaisissa pätkissä yhteensä yli 550 kilometriä muuria vuoden 2019 jälkeen.
