Espoossa on kadoksissa erikoisen näköinen iso kissa, joka omistajiensa mukaan ”pinkaisee juoksuun kuin gepardi ja näkee ihmisistä läpi”.
Espoolaispariskunnan Karoliina ja Tuukka Tuomiston kotona on eletty pari viime viikkoa huolen keskellä. Tuomistojen kolmihenkisen kissakatraan yksi jäsenistä katosi lauantaina 10.10., eikä sitä ole sen koommin kotona näkynyt.
Perheen kaikki kolme kissaa on pelastettu huostaanotoilla.
– Olemme mieheni kanssa etsineet Sisua päivin ja öin – tuloksetta. Joitakin vihjeitä olemme saaneet, mutta vielä mikään niistä ei ole johdattanut rakkaan karvatassumme luo, Karoliina Tuomisto kertoo.
Tuomistot kertovat koittaneensa piristää toisiaan huumorilla.
– Ehkä Sisu totesi, että olemme viihtyneet alkusyksyn liikaa sohvalla. Nyt kävelykilometrejä on kertynyt miehelleni ja minulle molemmille reilut kymmenen joka ikinen päivä katoamisen jälkeen.


