Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Wagner-pomo syyttää Venäjää ohjusiskuista taistelijoitaan vastaan – Venäjä tyrmää väitteet valheina

1:33Kuka on Wagner-johtaja Jevgeni Prigozhin?Kuka on Wagner-johtaja Jevgeni Prigozhin?
Julkaistu 23.06.2023 22:39

MTV UUTISET – STT

Palkkasotilasyhtiö Wagnerin johtaja Jevgeni Prigozhin syyttää Venäjän hyökänneen Wagnerin taistelijoita vastaan. Prigozhinin mukaan iskuissa on kuollut "valtava määrä" taistelijoita.

Telegram-kanavallaan Prigozhin julistaa, että Venäjän sotilasjohto on pysäytettävä. Hän kehottaa Venäjän armeijan sotilaita olemaan vastustamatta Wagnerin joukkoja ja varoittaa, että vastarintaa yrittävät tuhotaan.

–  Wagnerin komentajien neuvosto on tehnyt päätöksen. Maan sotilasjohdon pahuus on pysäytettävä, Prigozhin uhosi.

–  Oikeus armeijassa palautetaan. Ja sen jälkeen oikeus koko Venäjällä.

–  Meitä on 25  000, ja me iskemme takaisin.

Prigozhinin mukaan taistelijat palaavat rintamalle "suojelemaan Venäjää", kun Wagnerin operaatio on saatettu päätökseen.

Venäjän puolustusministeriö torjuu Prigozhin syytökset ja kutsuu niitä valheiksi ja provokaatioiksi.

Wagner-ryhmä on venäläinen yksityinen palkka-armeija. Sillä on ollut keskeinen rooli Venäjän hyökkäyssodassa Ukrainassa.

Aiemmin ryhmä on toiminut muun muassa Syyriassa sekä joissain Afrikan maissa. Wagner-joukkoja osallistui myös Krimin valtaukseen.

Wagner-ryhmän ja Venäjän hallinnon välit ovat kiristyneet jo pidemmän aikaa.

Lue myös: Wagner-pomo väittää Ukrainan vastahyökkäyksen saaneen Venäjän perääntymään

Lisää aiheesta:

ISW: Putin on "kykenemätön tai epätoivoinen" tai sitten hänellä on perusteeton luottamus Prigozhiniin ja WagneriinWagner-taistelijan mukaan taistelutoverit ympäri Venäjää on nyt kutsuttu koollePrigozinilta uhmakas vastaus Putinin puheeseen – "Presidentti on syvästi erehtynyt"Venäjä syyttää Prigozhinia aseelliseen kapinaan kehottamisesta – Moskovassa kiristetty turvatoimiaWagner-pomon mukaan Ukrainan vastahyökkäys on saanut Venäjän joukot perääntymään Itä- ja Etelä-UkrainassaISW: Venäjän puolustusministeriö yrittää siirtää Wagner-ryhmän alaisuuteensa
Venäjän sekasortoUkrainan sotaVenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venäjän sekasorto
  • 24.08.202316:26
    Jevgeni Prigozhin

    Stubb kommentoi Prigozhinin kuolemaa: "Tuntuu karulta, että poliittinen johto voi murhata vastustajiaan"

  • 13.07.202319:52
    Venäjä

    ISW: Rotenbergit mainittu osana Putinin syrjäyttämistä suunnittelevaa Prigozhinin tukijajoukkoa – esillä myös mahdollinen seuraaja

  • 12.07.202306:29
    Venäjä

    Venäjän sotilasjohdon huhutaan vaihtuneen – Pekka Toveri: Puolustusministerin korvaaminen olisi "viimeinen häpäisy Putinille"

  • 10.07.202313:52
    Venäjä

    Venäjän Valeri Gerasimov esiintynyt videolla ensikertaa julkisuudessa Wagner-kapinan jälkeen

  • 09.07.202309:00
    Venäjä

    ISW: Putin on "kykenemätön tai epätoivoinen" tai sitten hänellä on perusteeton luottamus Prigozhiniin ja Wagneriin