VTT tutki: Kangasmaskit eivät suojaa koronalta, mutta ehkäisevät viruksen leviämistä – poistavat vain 20-40 prosenttia ilmassa olevista pisaroista

Kangasmaskit eivät suojaa käyttäjäänsä koronavirukselta, selviää Teknologian tutkimuskeskus VTT:n tutkimuksista.
VTT tutki kankaisten, puuvillasta ja polyesterista tehtyjen suojamaskien suojaavuutta koronavirukselta. Sen perusteella kangasmaski ei toimi suojaimena.
Kun varsinainen hengityssuojain poistaa kaikista ilmassa olevista pisaroista yli 90 prosenttia, kankaisen suojamaskin suojaavuus on huomattavasti pienempi, kertoo MTV:n Uutisaamussa vieraillut VTT:n tutkimusprofessori Ali Harlin.
– Kankaiset maskit poistavat 20-40 prosenttia ilmassa olevista pisaroista, eli niillä saa monta kymmentä kertaa isompia annoksia itselleen.
Kangasmaskista hyötyä leviämisen ehkäisemisessä
Sen sijaan maskista on hyötyä viruksen leviämisen ehkäisemisessä, jos itse on taudin kantaja.
Harlinin mukaan tutkimuksissa ilmeni, että virus pysähtyy kankaiseen maskiin, mutta pisaran kuivuessa virukset pääsevät läpäisemään huokoisen kankaan.
– Jos itse kannat virusta, joka tyypillisesti lähtee pisaratartuntana, ja jos yskäiset tai puhut, niin pisarat pysähtyvät eteen. Virus ei jaksa enää lentää kahta metriä, vaan se putoaa jalkoihin, Harlin havainnollisti.
Jos lähekkäin olevilla ihmisillä on edes kankaiset maskit, se pudottaa sairastumisen todennäköisyyttä.
– Kyllä niistä on silloin hyötyä, kun niitä käytetään tartuntariskitilanteissa, jotka ovat joukkoliikenne, jonotustilat, kaupan olot tai muut paikat, missä sosiaalinen etäisyys tulee niin pieneksi, että tullaan alle kahteen metriin.
Puuvilla ei ole paras kangasvaihtoehto
Esimerkiksi Marttaliitto, Naisten Valmiusliitto ja Tekstiiliopettajaliitto ovat suositelleet tekemään suojamaskin puuvillakankaasta, mutta Harlinin mukaan polyesteri on parempi vaihtoehto.
– Vaikka puuvillakangas on hirvittävän mukava, se ei ole kovin hyvä suodatin. Se kostuu helposti eikä pidä varausta. Se on jopa puolet huonompi kuin polyesteri.
Harlinin mukaan myöskään kuppimallinen kangasmaski ei ole niin suojaava kuin kirurgin maskin kaltainen kangassuoja.
VTT:n mukaan kangasmaski pitäisi vaihtaa puhtaaseen puolen tunnin tai viimeistään tunnin käytön jälkeen.
Uusimmat
-
21:40
Miehelle vakavat vammat ulosajossa Kauhavalla: Kuljettajasta ei vielä tietoa
-
21:26
Petri Kontiola teki liigahistoriaa – oli päätöspelin sankari ja konna
-
21:25
Matkailu- ja ravintola-ala kannattaa rokotepassia, rajoitukset nakertavat: "Jos anniskelu pitää lopettaa kello 17 ja ovet sulkea kello 18, niin ovia ei kannata edes aukaista"
-
21:16
SM-liigan runkosarjassa dramaattinen loppuratkaisu – Kärpät pullahti "säälipleijareihin"
-
20:45
Kiskobussi törmäsi henkilöautoon puomittomassa tasoristeyksessä Orivedellä – auton kuljettajalle vammoja
-
20:42
Näin kaveriporukka kommentoi Loton historian suurimman potin voittoaan Veikkaukselle: "Ihan hirveä summa, tuossa olisi ollut yhdelle ihmiselle liikaa rahaa"
-
20:35
Kymmenettuhannet vanhustenhoidon asiakkaat jääneet täysin vaille ulkoilua – THL: "Tämä on hälyttävä tieto"
-
20:26
Ranska laittoi Brasilian lentokieltoon koronan vuoksi
-
20:23
Suloinen nalletaulu lähti uuteen kotiin – huvittavassa palautteessa nostettiin esille eräs yksityiskohta: "Tyttäreni oli hyvin järkyttynyt..."
-
20:20
Ala-arvoista pelaamista – KalPa-tähti pääsi rokottamaan alivoimalla ilmaiseksi
-
20:11
Niinistö esitti Putinille huolensa Ukrainan tilanteen kärjistymisestä
-
20:06
Mikä pommi! Enteileekö tämä mahtiniitti sallivaa linjaa SM-liigan pudotuspeleihin?
-
20:03
Pieksämäellä kadonnut sukeltaja on kokenut kaivossukeltaja
-
20:00
Suomi ensimmäistä kertaa arvokisoihin! Loppuhetkillä hurjaa dramatiikkaa
-
20:00
”Mä olen pahoillani, mutta…” – Salkkarit-hahmo tekee riipaisevan tunnustuksen aviomiehelleen
-
19:54
Tunnettu panimo repäisee – avaa uuden oluthotellin: "Jääkaapit suihkussa suihkuolutta ajatellen"
-
19:52
Yhdysvallat vetää joukkonsa Afganistanista viimeistään 11. syyskuuta, joka on WTC-iskujen 20-vuotispäivä
-
19:50
Suomen rokotustahtiin uusi taka-isku: "Meille oli tilattu 2,4 miljoonaa Johnson&Johnsonin annosta" – ylilääkäri vastasi myös yhdeksään muuhun rokotekysymykseen
-
19:49
Petri Kontiola riehuu Hämeenlinnassa hurjana – joko tämä riittää pistepörssin voittoon?
-
19:40
Kun omalla ravintola-alalla ei ollut töitä, Tiina perusti yrityksen ja leipoo nyt herkkuja sata vuotta vanhasta leipäjuuresta: "Otettu erittäin hyvin vastaan"
-
Lataa lisää