Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Volvo ilmoitti historiansa suurimmasta takaisinkutsusta – koskee hurjaa määrää autoja myös Suomessa

5:14Volvolla historiansa suuri takaisinkutsu – koskee myös suurta määrää suomalaisiaRuotsalainen autovalmistaja Volvo suorittaa historian suurimman takaisinkutsun.
Julkaistu 01.07.2020 13:06

Ville Järveläinen

Massiivisen takaisinkutsun syynä ovat turvavyöongelmat.

Ruotsalainen Volvo on ilmoittanut kutsuvansa takaisin lähes 2,2 miljoonaa autoa maailmanlaajuisesti. Suomessa takaisinkutsu koskee 68 000 autoa, mutta Ruotsissa korjauskutsuja lähetetään yli 400 000.

Valmistaja kertoo havainneensa, että kuljettajan ja etumatkustajan turvavöissä oleva metallinen kaapeli voi vuosien saatossa kulua ja heikentyä ja näin ollen vaikuttaa vöiden toimintaan onnettomuustilanteessa.

Ongelmat koskevat seuraavia malleja, jotka on valmistettu vuosina 2006–2019: S60, S60L, S60CC, V60, V60CC, XC60, V70, XC70, S80 ja S80L. Volvon nykymalliston autoja ei ole mukana takaisinkutsukampanjassa.

Lue myös: Volvo kutsuu Suomessa takaisin lähes 20 000 uudehkoa autoa – tässä tilanteessa ajo pitää keskeyttää välittömästi

"Ennaltaehkäisyä"

Stefan Elfström Volvon viestinnästä vakuutti Ruotsin yleisradiolle, että kyse on äärimmäisen harvinaisesta ongelmasta. Valmistajan mukaan takaisinkutsun tarkoituksena on välttyä mahdollisilta ongelmilta tulevaisuudessa.

Samoilla linjoilla on myös Volvo Car Finlandin teknisen palvelun johtaja Jaana Kuivalainen.

– Kyse on ennaltaehkäisevästä takaisinkutsukampanjasta, Kuivalainen kertoo MTV Uutisille.

Tiedossa ei ole, että havaittu vika olisi johtanut loukkaantumisiin. Kuivalainen korostaa, että syytä huoleen ei ole.

Korjauskutsuja ryhdytään lähettämään suomalaisille asiakkaille elokuussa. Itse korjaukset käynnistyvät loppuvuoden aikana.

Lue myös: Volvo kutsuu yli 700 000 autoa korjattavaksi hätäjarrujärjestelmän vian takia

Lisää aiheesta:

Tuliterissä autoissa jarruongelma: Yli 100 000 Volvoa kutsutaan takaisin – maahantuoja kertoo, mitä vian iskiessä tapahtuuLähes puoli miljoonaa vanhempaa Volvoa pajalle – syynä Takatan hengenvaaralliset turvatyynytSähköikkunat aiheuttavat tulipaloja ja vetoakselit ruostuvat – japanilaisvalmistaja kutsuu pajalle lähes 2 miljoonaa autoaVolvolta iso takaisinkutsu: Turvatyynyvika on mahdollisesti aiheuttanut yhden kuolemanVolvo kutsuu yli 700 000 autoa korjattavaksi hätäjarrujärjestelmän vian takiaVolvo kutsuu Suomessa takaisin lähes 20 000 uudehkoa autoa – tässä tilanteessa ajo pitää keskeyttää välittömästi
AutotTakaisinkutsutVolvoLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • Eilen16:30
    TV-ohjelmat

    Moni muistaa Pimp My Ride -hittisarjan – karu totuus tuunatuista autoista voi yllättää

  • Eilen11:45
    Sähköautot

    Talvi lähestyy: Mitä aloittelevan sähköautoilijan pitää ottaa huomioon?

  • pe14:15
    Renkaanvaihto

    Yksi päivä herätti renkaanvaihtajat: "Hyvinkin kovaa tahtia on sen jälkeen vaihdettu"

  • pe13:13
    Autoteollisuus

    Patriasta Valmet Automotiven pelastus? Aiesopimus panssariajoneuvojen tekemisestä

  • pe08:34
    Liikenne

    Ministeri: Uusien kuskien promilleraja alas