VM vahvisti: kolme hyvinvointialuetta joutuu arviointimenettelyyn – rajoittaa päätösvaltaa

AOP, valtiovarainministeriö
All Over Press
Julkaistu 17.06.2025 13:35

MTV UUTISET – STT

Arviointimenettelyssä alueiden itsehallintoa rajataan, ja valtiovarainministeriö voi painostaa alueita leikkauksiin.

Valtiovarainministeriö on päättänyt käynnistää hyvinvointialueiden arviointimenettelyn Itä-Uudenmaan, Keski-Suomen ja Lapin hyvinvointialueilla.

Arviointimenettelyn käynnistäminen rajoittaa hyvinvointialueen päätösvaltaa, kerrotaan ministeriön tiedotteessa.

Lakisääteinen arviointimenettely voi johtaa siihen, että hyvinvointialue yhdistetään johonkin toiseen hyvinvointialueeseen, mikäli hyvinvointialueen ei katsota pystyvän suoriutumaan sosiaali- ja terveyspalveluiden sekä pelastustoimen järjestämisestä.

Arviointimenettelyssä alueiden itsehallintoa rajataan, ja valtiovarainministeriö voi painostaa alueita leikkauksiin.

Arviointimenettelyä varten ministeriö asettaa arviointiryhmän. Tavoitteena on, että arviointiryhmien työ saadaan päätökseen ensi kesän alussa.

Ilta-Sanomat ja Yle kertoivat asiasta jo maanantaina omista lähteistään saamiensa tietojen perusteella.

Lue myös: IL ja Yle: Kolme hyvinvointialuetta joutuvat arviointimenettelyyn

Tuoreimmat aiheesta

Sote