Äskettäin kopteriturmassa kuolleen liikemiehen Oleg Sõnajalgin yrityksen omistama rakennus paloi Saarenmaalla.
Hälytyskeskus sai tiistaina kello 15.58 ilmoituksen tulipalosta Saarenmaan Salmessa, jossa paloi yksikerroksinen asuinrakennus, kertovat muun muassa virolaismediat Õhtuleht ja Postimees.
Tulipalo syttyi rakennuksessa, jonka omistaa tuulivoimayhtiö Eleon. Yhtiön toimitusjohtaja oli liikemies Oleg Sõnajalg, joka kuoli Euran kopteriturmassa 17. toukokuuta.
Palanut rakennus on kuitenkin asetettu ulosottomiehen toimesta myyntiin.
Rakennus oli yksikerroksinen kivitalo, jossa oli yksi asunto. Rakennus tuhoutui suurelta osin eikä palon syttymissyytä tiedetä.
Pelastuslaitoksen tiedottajan mukaan loukkaantuneita ei ole, ja tulipalo on tällä erää sammutettu.
Kopteriturmassa kuoli viisi virolaista
Toukokuisessa Euran kopteriturmassa kaksi helikopteria törmäsivät toisiinsa ja putosivat maahan. Ne olivat matkalla Tallinnasta kohti Piikajärven lentokenttää Kokemäellä.
Turmassa menehtyi yhteensä viisi virolaista, joista kolme oli toisessa kopterissa ja kaksi toisessa. Yksi heistä oli Sõnajalg ja lisäksi Mapri Ehitus -rakennysyritys on vahvistanut, että yrityksen hallituksen jäsen Priit Jaagant ja hänen vaimonsa Lilit Jaagant olivat yhdessä kopterissa.
Onnettomuudessa menehtyneet vainajat on tunnistettu oikeuslääketieteellisten tutkimusten avulla.
Poliisi epäillee asiassa törkeää liikenneturvallisuuden vaarantamista ja kuolemantuottamusta.