Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Viialassa raiskattiin mies

Julkaistu 28.09.2009 12:19(Päivitetty 30.09.2009 09:28)

Noin 50-vuotias pirkanmaalainen mies raiskattiin perjantaina Viialassa. Mies oli internetin välityksellä ollut yhteydessä Jaana-nimellä esiintyneeseen henkilöön.

Yhteydenpidossa oli päädytty sopimukseen sadomasokistisen seksin harjoittamisesta. Keski-ikäisen miehen mentyä sovittuun tapaamispaikkaan häntä vastassa oli komikymppinen mies, jota pahaa-aavistamaton masokisti luuli "Jaanan" tuttavaksi, joka opastaisi hänet "Jaanan" luokse.

Oppaana esiintynyt mies sanoi, että Jaana odottaa keski-ikäistä miestä ja että matka jatkuisi Jaanan luokse.

Miehet pääsivät perille yksityistilaan, jossa opastaja kehotti uhria riisuuntumaan. Tämä riisuuntui, ja sen jälkeen opastaja laittoi hänelle sekä käsiin että jalkoihin käsiraudat. Uhri oli edelleen siinä luulossa, että kyse oli vain valmistautumisesta "Jaanan" kohtaamiseen.

Opas riisui myös omat housunsa ja raiskasi uhrin väkivaltaisesti pakastinta vasten. Hän riisti uhriaan seksuaalisesti myös muin tavoin.

Poliisille tieto tuli lauantaiaamuna. Rikoksesta epäilty otettiin kiinni sunnuntaina aamupäivällä, ja hänet on pidätetty raiskauksesta epäiltynä. Mies on kuulustelussa myöntänyt teon.

Hän asuu Pirkanmaalla. Mitään Jaana-nimistä naista ei ollut olemassa, vaan kyse oli internetissä tavallisesta identiteettivarkaudesta.

Tutkinnanjohtaja komisario Jari Jakobsson Pirkanmaan poliisista sanoo, ettei epäilty poliisin tietämän mukaan ole aiemmin syyllistynyt rikoksiin.

- Mitään erityistä motiivia hän ei ole teolleen kertonut. Kuulusteluissa hän on vain selittänyt, miten asiat hänen mukaansa tapahtuivat Jakobsson sanoo.

Hän ei osaa sanoa, vaatiiko epäiltyä vangittavaksi, mutta mahdollinen vangitsemisvaatimus on esitettävä käräjäoikeudelle viimeistään keskiviikkona.

Jakobsson ei ole aiemmin tutkinut raiskausrikosta, jossa uhrina on mies.

(MTV3)

Lisää aiheesta:

Uhkaava vaaratilanne Helsingissä: Rekka suhahti suojatien yli kuin giljotiiniMielenosoittajia heitettiin palavalla soihdulla Tampereella – katso videoMoottoripyöräilijä kuoli törmättyään kovalla vauhdilla traktoriin Mikkelissä Saako Suomi rikollispomo ”Mansikan” Turkista tuomiolle, vaikka Ruotsikaan ei saa?Mies vaani lapsia Snapchatissa – lähes seitsemän vuotta vankeuttaPahamaineinen rikollispomo ”Mansikka” määrättiin vangittavaksi
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 20:45
    Raskas liikenne

    Uhkaava vaaratilanne Helsingissä: Rekka suhahti suojatien yli kuin giljotiini

  • 19:36
    Tuomiot

    Mielenosoittajia heitettiin palavalla soihdulla Tampereella – katso video

  • 17:49
    Liikenneonnettomuudet

    Moottoripyöräilijä kuoli törmättyään kovalla vauhdilla traktoriin Mikkelissä

  • 16:55
    KRP

    Saako Suomi rikollispomo ”Mansikan” Turkista tuomiolle, vaikka Ruotsikaan ei saa?

  • 16:47
    Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

    Mies vaani lapsia Snapchatissa – lähes seitsemän vuotta vankeutta