Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vihreä asuminen tekee tulojaan

Julkaistu 19.10.2011 14:48

Vihreä rakentaminen on yksi yhteiskuntamme tehokkaimmista hiilijalanjäljen pienentäjistä. Tulevaisuudessa kokonaiset asuinalueet on suunniteltava ympäristöystävällisiksi.

Tulevaisuudessa rakennetaan ympäristöystävällisiä asuinalueita.COLOURBOX

Etsitkö asuntoa? Löydä omasi Jokakodista!

Rakentamisen ympäristövaikutuksiin kiinnitetään yhä enemmän huomiota. Suomi siirtyy EU-direktiivien mukaiseen nollaenergiatalojen rakentamiseen vuoden 2021 jälkeen. Ekotehokkaan asumisen suunnannäyttäjänä toimii Pöyry, joka oli mukana suunnittelemassa Porvooseen pystytettävää energiatehokasta asuinaluetta.

- Yksittäisen ekotalon rakentaminen ei enää riitä, vaan kokonaiset asuinalueet on suunniteltava ympäristöystävällisiksi, Pöyryn johtava asiantuntija Karoliina Rajakallio kertoo.

Pöyryn tavoitteena on ohjata yhdyskuntarakenteiden suunnittelua niin, että asuminen, liikkuminen, työpaikat ja palvelut aiheuttavat mahdollisimman vähän rasitusta ympäristölle. - On myös mietittävä, kuinka valmiita ekotehokkaita rakennuksia voitaisiin hyödyntää, Rajakallio huomauttaa.

Ekotalo menee paremmin kaupaksi

Ajan myötä energiatalo maksaa itsensä takaisin.COLOURBOX

Länsimaissa rakennukset synnyttävät noin 40 prosenttia kasvihuonepäästöistä sekä kuluttavat saman verran kokonaisenergiasta. - Rakennuksen oikeanlaisella käytöllä voidaan huomattavasti vaikuttaa ekotehokkuuteen. Oman talon tekniikkaan on hyvä tutustua muun muassa lämmityksen, jäähdytyksen ja valaistuksen osalta, Rajakallio painottaa.

Pöyry teki alkuvuodesta markkinatutkimuksen, jonka mukaan kaksi kolmasosaa rakennuttajista ja kiinteistönomistajista uskoo ekologisten talojen menevän helpommin kaupaksi tai vuokralle kuin tavalliset rakennukset.

- Vuokralaiset ovat valmiita maksamaan hitusen enemmän asuntonsa ympäristöystävällisyydestä, Rajakallio tietää. Ajan myötä energiatalo myös maksaa itsensä takaisin.

Pöyryn johtava konsultti Reetta Ripatti kannustaa kestävään kehitykseen myös työympäristöjen suunnittelussa. - Työtilat olisi saatava tehokkaammiksi ja turhat neliöt pois käytöstä. Etätyömahdollisuus vähentää työmatkoista aiheutuvia päästöjä.

Teksti: Katja Nykänen
Kuvat: Colourbox

Lisää aiheesta:

Yllättävä tulos: Kuluttajaliitto selvitti, keitä ovat "temuttajat"Kuinka nopeasti joulukinkku sulaa jääkaapissa?Tukehtumisriski! Nappaa nämä lelut heti pois käytöstäHelena söi yli vuoden antibiootteja ennen kuin todellinen syy lamauttavaan väsymykseen paljastuiUutissuomalainen: Esidiabetes yleistynyt voimakkaasti lapsillaViikkohoroskooppi
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 14:06
    Verkkokauppa

    Yllättävä tulos: Kuluttajaliitto selvitti, keitä ovat "temuttajat"

  • 11:32
    Jouluruoka

    Kuinka nopeasti joulukinkku sulaa jääkaapissa?

  • 10:01
    Takaisinvedot

    Tukehtumisriski! Nappaa nämä lelut heti pois käytöstä

  • 06:39
    Väsymys

    Helena söi yli vuoden antibiootteja ennen kuin todellinen syy lamauttavaan väsymykseen paljastui

  • 05:42
    Diabetes

    Uutissuomalainen: Esidiabetes yleistynyt voimakkaasti lapsilla