Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Video osoittaa Ajax-tähden rikkovan piittaamattomasti karanteenisääntöjä – seura ryhtyy toimenpiteisiin

Julkaistu 30.03.2020 16:40
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

@TuoHamalainen

Jalkapalloseura Ajaxin tähtihyökkääjä Quincy Promes on rikkonut karanteenisääntöjä Alankomaissa. Sosiaalisessa mediassa leviävässä videossa Promes potkii palloa Amsterdamissa isolla joukolla.

Ihmisiä on ohjeistettu pysymään Alankomaissa mahdollisimman paljon sisätiloissa, ja julkiset kokoontumiset on kielletty koronaviruksen leviämisen hillitsemiseksi. Videolla Promes on kuitenkin jalkapalloilemassa noin 10 hengen porukalla, mukaan lukien Groningenin hyökkääjä Daishawn Redan.

Ajax on jo reagoinut Alankomaiden maajoukkueessakin pelanneen Promesin toimiin.

– Me tulemme keskustelemaan hänen kanssaan ja käsittelemään tämän sisäisesti, Ajax viestitti VTBL:lle.

LUE MYÖS: Real Madrid -tähti tylyttää rajuin sanoin Ranskan mestarihyökkääjää – "Et voi verrata F1:stä kartingiin"

Groningenin tekninen johtaja Mark-Jan Fledderus kertoi, että hän tulee puolestaan keskustelemaan tapahtuneesta Redanin kanssa ja arvioimaan mahdollisia rangaistuksia sen jälkeen.

Redan itse vähätteli tapahtunutta.

– Harjoittelimme vain keskenämme ja pidimme sopivan etäisyyen toisiimme. Tästä on tehty suurempi asia kuin tämä on. Minä vain kaipaan jalkapalloa, Redan heitti RTV Noordille.

Lisää aiheesta:

Cristiano Ronaldo jähmettyi kuin suolapatsaaksi: Manchester United -tähdillä jäätävä kohtaaminen kohuhaastattelun jälkeenCristiano Ronaldo karkasi stadionilta kesken pelin – valmentaja tyrmistyi: "En todellakaan hyväksy sitä"Valioliigajoukkueen treeneissä raju yhteenotto – valmentaja raivoissaan: "Tällä on seurauksia"Kyseenalainen video paidattomasta futistähdestä levisi – päävalmentaja ärähti omalle pelaajalleen: "Hän osoitti ammattitaidon puutetta"Manchester Cityn tähtipelaaja lähetti rasistisen twiitin joukkuetoverille: Mittava pelikielto uhkaa – "Nykyisin ei saa edes kaverin kustannuksella vitsailla"Koripallomaailmaa järisyttänelle skandaalille jatkoa – tappelun jälkeinen selfie raivostutti
Mestarien liigaAjaxJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Mestarien liiga
  • 22:20
    Tottenham

    Nyt lurahti – maalivahdilta karmea moka Mestarien liigassa

  • 21:50
    Jalkapallo

    Debytantti järisytti Mestarien liigassa – kausi käyntiin huimalla suorituksella

  • 21:23
    Jalkapallo

    Karmeat kuvat leviävät Madridista – mellakkapoliisit pamputtavat vierasfaneja

  • 20:28
    Jalkapallo

    Raju osuma Mestarien liigassa – tähtihankinta vertavuotavana kentän pinnassa

  • 20:05
    Jalkapallo

    Debytanttiseura yllätysjohtoon! Mestarien liigan kauden avausosuma on tässä