Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vesibussi upposi Bangladeshissa – kymmeniä kateissa

Vene upposi törmättyään hiekkaa kuljettaneeseen rahtialukseen Buriganga-joella.
Vene upposi törmättyään hiekkaa kuljettaneeseen rahtialukseen Buriganga-joella.
Julkaistu 17.07.2023 05:41

MTV UUTISET – STT

Vene upposi törmättyään hiekkaa kuljettaneeseen rahtialukseen Buriganga-joella.

Etelä-Aasian Bangladeshissa kymmeniä ihmisiä on kateissa veneonnettomuuden jäljiltä, kun vesibussi upposi jokeen maan pääkaupungissa Dhakassa. Vene upposi törmättyään hiekkaa kuljettaneeseen rahtialukseen Buriganga-joella.

Paikallismedian mukaan kateissa on 25–30 ihmistä. Joesta on toistaiseksi löytynyt neljän ihmisen ruumiit. Vesibussiin arvioitiin mahtuvan noin 40 ihmistä. AFP:lle puhuneen pelastetun matkustajan mukaan matkustajia olisi kuitenkin ollut yli 50, ja hän itse oli ollut vesibussin katolla, koska vapaita istuimia ei ollut.

–  Emme tiedä kuinka monta ihmistä on kateissa. Pelastusoperaatio jatkuu ja sukeltajat ovat paikalla, kommentoi poliisi Hasan Ali AFP:lle.

Vesiliikenneonnettomuudet ovat yleisiä Bangladeshissa erityisesti maan vilkkaassa jokiliikenteessä. Asiantuntijat syyttävät onnettomuuksista veneiden heikkoa kunnossapitoa, löperöä turvasääntelyä sekä liian täyteen lastattuja veneitä.

Lisää aiheesta:

Ainakin 21 kuollut turistiveneen kaaduttua IntiassaBangladeshissa ainakin 37 ihmistä on kuollut lautan sytyttyä tuleen keskellä jokea – noin sata sairaalaanYli 60 ihmistä kuollut haaksirikossa Madagaskarilla – turmapaikalle matkustanut ministeri joutui onnettomuuteen ja ui 12 tuntia rantaanVeneturmassa kuollut kymmeniä Nigeriassa – suurin osa lapsiaLaiva upposi Kongo-joella – yli sata kuollut tai kateissaKaksi lasta ja viisi muuta matkustajaa kuoli lauttaonnettomuudessa Indonesiassa – lautan polttoainesäiliön epäillään syttyneen tuleen
BangladeshLaivaonnettomuudetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Bangladesh
  • 24.7.20:39
    Lento-onnettomuudet

    "He ovat myös minun lapsiani" – opettaja kuoli pelastettuaan 20 lasta Bangladeshin lento-onnettomuudessa

  • 22.7.06:56
    Lento-onnettomuudet

    Bangladeshin lentoturmassa kuoli ainakin 27 ihmistä

  • 21.7.17:12
    Lento-onnettomuudet

    Ilmavoimien harjoituskone törmäsi kouluun Bangladeshissa – toistakymmentä kuollut

  • 12.2.10:54
    Väkivalta

    Yhdessä maailman suurimmista maista saatettiin YK:n mukaan syyllistyä rikoksiin ihmisyyttä vastaan – 1 400 kuoli protesteissa

  • 15.08.202413:03
    Mielenosoitus

    YK tutkii Bangladeshin mielenosoituksissa tehtyjä julmuuksia