Siinä missä täpärät tappiot voivat ottaa urheilijoilla, joukkueen jäsenillä ja kannattajilla koville, toimittajien rajut tunteenpurkaukset ovat harvinaisempia.
Trondheimin MM-hiihdoissa italialaisen journalistin veri kuitenkin kiehui.
Lue myös: Jasmi Joensuu kommentoi tilaansa
Suomen Lauri Vuorinen, Ruotsin Edvin Anger ja Italian Federico Pellegrino kamppailivat keskiviikkona perinteisen hiihtotavan parisprintin finaalissa joukkueidensa ankkureina loppusuoralla sijoista 2–4 ja kukin sai venyttää tiukassa mittelössä maaliviivalle.
Jo henkilökohtaisen vapaan sprintin MM-pronssia Trondheimissa saavuttanut Vuorinen piti pintansa ja pääsi juhlimaan Ristomatti Hakolan kanssa parisprintin MM-hopeaa. Anger toi Ruotsin vanavedessä pronssille, kun taas Italia jäi juuri ulos jalometalleilta.
Se aiheutti harvinaisen hurjistumisen haastatteluaitauksessa. Italialainen toimittaja potki aitaa raivoissaan, niin että kolina kävi, huitoi käsillään ja kirosi tilannetta ääneen. Puolueettoman mediatyön ihanteet eivät sillä hetkellä näennäistäkään valtaa saaneet.
– Mitä kuraa! toimittaja huusi vapaasti suomennettuna.

