Venla Sahakangas sai perheineen mökkiviikonlopulleen yllättävän saunavieraan lepakosta. Tutkijan mukaan ei ole tyypillistä, että lepakko on saunahuoneessa. Sen "päiväpiilo" voi kuitenkin sijaita rakennuksen kattorakenteessa.
Leppävirralla mökkiviikonloppua viettänyt perhe sai saunareissullaan yllättävän seuralaisen.
– Saunaan tullessa jokin lensi aivan naaman vierestä ja luulin, että se on lintu, Venla Sahakangas kertoo.
Pian kuitenkin selvisi, että kyseessä onkin lepakko.
Perhe jätti ovet auki, jotta lepakko pääsisi ulos, ja luuli sen kadonneen lauteiden alle. Puolen tunnin kuluttua se kuitenkin ilmestyi taas huoneeseen lentämään.
– Me sitten lähdimme pois ja jätimme kaikki ovet auki. Yön aikana se oli kadonnut.
Tutkija: Lepakko todennäköisesti eksyi sisään
Lepakkotutkija Thomas Lilley Luonnontieteellisestä keskusmuseosta arvelee, että eläin on vahingossa eksynyt sisälle saunarakennukseen.
– Ei ole tyypillistä, että lepakko on itse saunahuoneessa, mutta sen päiväpiilo voi hyvinkin olla rakennuksen kattorakenteissa. Se on voinut eksyä sisään esimerkiksi hormia pitkin, Lilley sanoo.
Lepakot ovat yöeläimiä ja välttelevät valoa. Siksi sisään eksynyt yksilö ei välttämättä lähde ulos päivänvalossa, vaan yrittää odottaa hämärää.
– Tällaisissa tilanteissa paras tapa on jättää ovet auki ja poistua itse. Yön aikana lepakko todennäköisesti poistuu omin päin.
Saunominen ei suositeltavaa eläimen kanssa
Lilley muistuttaa, että vaikka lepakko sietää hetken saunan lämpöä, ei tilanne ole sille hyväksi – eikä myöskään ihmiselle.
– Lepakot saattavat kantaa taudinaiheuttajia. Jos alastomana saunova ihminen saa vaikka pienen raapaisun tai puraisun, se ei ole hyvä tilanne. Mieluummin jättäisin saunomisen väliin ja antaisin eläimen lähteä rauhassa.
Jos lepakko ei löydä tietään ulos, sen voi varovasti siirtää esimerkiksi nahkahanskat kädessä sen asetuttua paikoilleen.
– Yleensä ne rauhoittuvat ja asettuvat johonkin, mistä ne voi viedä ulos turvallisesti, Lilley sanoo.