Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäjä on aloittanut vastahyökkäyksen Kurskissa – videot taistelupanssarivaunuista ja sotavangeista leviävät

2:21Venäjän panssareiden väitetään aloittaneen vastahyökkäys KurskissaVenäjän panssareiden väitetään aloittaneen vastahyökkäys Kurskissa.
Julkaistu 11.09.2024 18:22
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Ukrainalaisjoukkojen tilannetta kuvataan vaikeaksi.

Venäjä on aloittanut merkittävän vastahyökkäyksen Kurskin alueella, väittävät korkea-arvoinen venäläiskomentaja ja Venäjä-mieliset sotabloggaajat.

Taisteluista on niukasti vahvistettuja tietoja. Virallinen Ukraina tai Venäjän puolustusministeriö eivät ole kommentoineet väitettyä hyökkäystä.

Venäjä on vallannut takaisin noin 10 asutuskeskusta Kurskin alueella, väittää Venäjän puolella taistelevien Tshetshenian Akhmat-joukkojen komentaja Apti Alaudinov Venäjän valtion uutistoimisto Tassin mukaan.

– Tilanne on meille hyvä, sanoo Alaudinov Tassille.

Myös Venäjän puolustusministeriö väittää venäläisjoukkojen lyöneen joitain ukrainalaisyksiköitä Kurskin alueen kylissä. Puolustusministeriö ei kuitenkaan suoraan kommentoinut väitteitä vastahyökkäyksestä.

Venäjän Kurskin alueen rintamatilanne 11. syyskuuta. Punaiset nuolet ovat Venäjän hyökkäyssuuntia. Kartta: The War in Ukraine / Black Bird Group.Venäjän Kurskin alueen rintamatilanne 11. syyskuuta. Punaiset nuolet ovat Venäjän hyökkäyssuuntia. Kartta: The War in Ukraine / Black Bird Group.Kartta: The War in Ukraine / Black Bird Group

Uutistoimisto Reutersin mukaan kaksi merkittävää Venäjä-mielistä sotabloggaajaa on kuvaillut Kurskin alueen vastahyökkäystä merkittäväksi, uutistoimisto Reuters kirjoittaa.

Sotaa seuraavat ukrainalaiset sota-asiantuntijat puolestaan ovat kuvailleet tilannetta heidän joukkojen kannalta vaikeaksi.

– Kyllä, venäläiset ovat todella aloittaneet hyökkäyksen Kurskin alueella, kirjoittaa Sternenko Telegram-viestipalvelussa.

Hänen mukaansa ukrainalaisjoukkojen ongelmat Kurskissa ovat samat kuin kaikkialla muuallakin. Alueella taistelee useita ukrainalaisyksiköitä, joilta puuttuu yhtenäinen johto ja yhteistyö. 

Tästä seuraa puolustuksen "hajaantuminen ja sekasorto", Sternenko sanoo.

– Tilanne voi kehittyä huonosti hallituksi kriisiksi, Sternenko toteaa.

– Joissain tapauksissa johto on reagoinut vastuuttomasti taistelijoiden raportteihin. Siitä tuli julma vitsi, kirjoittaa puolestaan ukrainalaissotilas Stanislav Osman Telegramissa.

Tiedossa ei ole, kuinka suurella voimalla Venäjä hyökkää. 

Yleisesti uskotaan, ettei Venäjä ole siirtänyt Kurskiin suuria määriä joukkojaan ainakaan Itä-Ukrainan Donetskin alueelta, jossa se pyrkii valloittamaan strategisesti tärkeän Pokrovskin kaupungin.

Venäläisväitteiden mukaan ukrainalaisjoukot yrittävät häiritä Venäjän hyökkäystä iskemällä sen kylkiin raja-alueiden yli.

Panssareita joen yli?

Venäjän väitetyn Kurskin hyökkäyksen sanotaan kohdistuvan ukrainalaisjoukkojen vasenta sivustaa vastaan. Sotaa seuraavan ukrainalaisen DeepState-ryhmän mukaan tilanne on huonontunut ukrainalaisten kannalta.

Venäläisjoukkojen väitetään videon perusteella onnistuneen työntämään ainakin kahdeksan taistelupanssarivaunua ja panssariajoneuvoa Seymjoen yli, kirjoittaa Foreign Policy Research Instituten sota-asiantuntija Rob Lee viestipalvelu X:ssä.

Jos julkaisu ei näy, voi sen katsoa täältä.

Näin siitä huolimatta, että Ukraina on hyökännyt alueen siltoja vastaan ja pyrkinyt näin vaikeuttamaan venäläisjoukkojen liikkumista. Panssarit hyökkäsivät Snagostin kylään, Lee kirjoittaa.

Venäläisjoukot mahdollisesti hyödynsivät hyökkäyksessään rakentamaansa uutta siltaa, spekuloi Radio Free Europe/Radio Libertyn toimittaja Mark Krutov satelliittikuvien perusteella.

Sosiaalisessa mediassa leviää myös useita videoita, joissa väitetysti näkyy venäläisjoukkoja saattamassa vangeiksi jääneitä ukrainalaissotilaita. Tiedossa ei ole, näkyykö videoissa sama vankijoukko useaan otteeseen.

"Jos Kurskin operaatio epäonnistuu"

Ukraina hyökkäsi Kurskin alueelle elokuussa ja eteni heikosti puolustetulle venäläisalueelle nopeasti. Ukraina on syvimmillään edennyt Kurskissa noin 30 kilometrin syvyyteen.

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi on väittänyt ukrainalaisjoukkojen pitävän hallussaan noin 100 asutuskeskusta ja 1 300 neliökilometriä maaperää Venäjän puolella. Venäjä on väittänyt lukujen olevan pienempiä.

Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija Ryhor Nizhnikau totesi elokuun puolivälissä MTV Uutisille, että Kurskin hyökkäys on oire Zelenskyille tyypillisestä tavasta johtaa "megatarinoilla".

– Kyse ei ole strategisesta visiosta, vaan taktisesta ratkaisusta. Tällä muutetaan sitä, miten sotaa katsotaan tänään ja huomenna. Tämä on Zelenskyin tyyli, Nizhnikau sanoi puhelimitse.

– Zelenskyi on puhunut siitä, miten Ukraina tuo sodan Venäjälle, hän jatkoi.

Eri asia on, mikä on operaation pitkänajan arvo, Nizhnikau muistutti.

– Paljon riippuu siitä, mitä Ukraina saavuttaa. Ennemmin tai myöhemmin ukrainalaisjoukot vetäytyvät Venäjältä ja tämä hyökkäys mahdollisesti unohdetaan, Nizhnikau arvioi.

– Jos Kurskin operaatio epäonnistuu, tullaan sitä käymään läpi yhtä tarkasti. Miksi lähetimme joukkoja Venäjälle moraalipiikin takia, kun niitä olisi tarvittu enemmän Itä-Ukrainassa?, hän jatkoi.

Lue lisää: Kurskin hyökkäys on oire Zelenskyin tavasta johtaa "megatarinoilla", ja tutkija näkee siinä Ukrainan suuren ongelman

Maanpuolustuskorkeakoulun Venäjä-ryhmän erikoistutkija Pentti Forsström piti elokuun lopussa selvänä, että ennemmin tai myöhemmin Venäjä hyökkää voimalla Kurskin alueella.

– Se Kurskin miehitys ei käy laatuunsa, se täytyy saada takaisin. Odotan, että venäläiset hyökkäävät Kurskin mutkaan, hän jatkaa.

Lue myös: Ukraina saa lähipäivinä luvan hyökätä ATACMS-ohjuksilla Venäjälle, sanoo merkittävä yhdysvaltalaispoliitikko

Venäjä järjestää valtavan 90 000 sotilaan sotaharjoituksen – Putin kommentoi

Pahamaineinen venäläisjoukko siirretty lähelle Suomen rajaa – näin kommentoi pääministeri Orpo

WSJ: Iranin uskotaan toimittaneen Venäjälle lyhyen kantaman ballistisia ohjuksia

Lisää aiheesta:

"Pahannäköisiä lonkeroita" – kartta näyttää Venäjän Kurskin hyökkäyksen tuloksetVenäjän eliittijoukkojen vastaisku Kurskissa on "röyhkeä ja tekee rumaa jälkeä"Uudet teoriat saattavat selittää, miksi Ukraina nöyryyttää Venäjää Kurskissa – ja miksi se kävi niin helpostiVenäjä väittää: Uusi valloitus Harkovassa – "Läpimurtojen mahdollisuus kasvaa"Sotilasasiantuntija: Yli 800 venäläistä on kuollut jokaista edettyä kilometriä kohti Bahmutissa Venäjä on koonnut uuteen hyökkäykseensä enemmän sotilaita kuin joilla se aloitti sodan, kertoo FP: "Ihmisaaltotaktiikka"
Ukrainan sotaVenäjäUkrainaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 06:17
    Venäjä

    Seksityöläiset kertovat, miten sota näkyy raadollisella tavalla Pietarissa: "Tappamalla hankitut rahat tuhlataan meihin"

  • 06:00
    Venäjä

    Voivatko venäläisdroonit "eksyä" Suomeenkin? Pekka Toveri: "Jos Venäjää ei rankaista, minkä takia se ei tekisi sitä?"

  • Eilen22:01
    Romania

    Romania kutsui Venäjän suurlähettilään puhutteluun ilmatilan loukkauksen takia

  • Eilen20:22
    Venäjä

    Tällaisella hypersoonisella ohjuksella Venäjä nyt pelottelee länttä – Pekka Toverilta suorat sanat "Tsirkonista"

  • Eilen19:51
    Ukraina

    MTV Uutiset Kiovassa: Venäjän uskotaan harjoittelevan sotaharjoituksissaan hyökkäystä